Rubrika: Zamyšlení

Zamyšlení a názory na rozličné problémy a aspekty IT a informační společnosti.

Ochrana e-mailových adres na webech, např. Kudy z nudy

Saturday, July 5th, 2014

Nevyžádaná pošta, neboli spam, je jedním z “morů” moderní doby. Alespoň to tak vnímám. Obecně je proti němu několik druhů ochrany, ale jako obvykle, žádný není zcela spolehlivý. O to více mě překvapilo, že i dnes jsou moderní weby, na kterých váš email příliš chráněný není.

Zobrazit pokračování »

Je 10 Mb/s dost pro internetové připojení? Je!

Sunday, November 17th, 2013

Mnozí z nás začínali brouzdat po internetu s vytáčeným připojením, které bylo pekelně pomalé. To je již historie. Následně byly první ADSL linky o rychlosti kolem 512 Kb/s a jak frčely. Tak proč se dnes tolik obávat závratných 10 Mbitů za sekundu.

Zobrazit pokračování »

Nejen 64 bitová Java je občas na nic

Sunday, July 7th, 2013

Nainstaloval jsem si na 64 bitový operační systém tomu odpovídající verzi prostředí Java. Jak jsem zjistil v určitých okamžicích je dobrý pocit z 64 bitové javy to jediné co z ní máte. Zobrazit pokračování »

Boj o Linux VS. boj s linuxem

Friday, January 11th, 2013

Koupil jsem si subnotebook, který je radost nosit a do značné míry i používat. Po peripetiích jsem na něm získal legální Windows Vista Business 32 bit, ale nic nebylo dokonalé. Pokusil jsem se o evoluci hraničící s revolucí.

Zobrazit pokračování »

ASUS EEE 1225B (BLK042M), zajímavý 11,6″ netbook

Saturday, July 21st, 2012

Výhledově bych si rád koupil nějaký nový notebook, ale protože notebooky mají větší rozměry a při běhu na baterii nevydrží tak dlouho a koneckonců ty menší jsou poměrně drahé začal jsem se poohlížet mezi 11 palcovými netbooky.

Zobrazit pokračování »

Proč současné netbooky ani tablety nejsou to pravé

Wednesday, May 23rd, 2012

Svého času jsem si pořídil netbook AAO, který stále využívám a rád na něm píši rozličné články. Dnes by se již dal pořídit lepší “stroj”, ale zatím nevidím žádný takový, který by alespoň ze 3/4 přinášel to co má.

Zobrazit pokračování »

Proč většinou upgradujeme na nové verze systému Windows

Tuesday, November 15th, 2011

Chtěl jsem příspěvek začíst otázkou, ale říkám si, že jako konstatování tato premíza také není špatná. Na paškál si tentokráte vezmu operační systémy Windows, potažmo veškerý software.

Zobrazit pokračování »

Chytrý telefon (smartphone) je vlastně počítač. Pozor na to.

Tuesday, September 27th, 2011

Pokud se chystáte koupit si chytrý telefon, měli byste počítat s tím že si tak vlastně kupujete ultra malý přenosný počítač. Ono svou základní stavbou se malým počítačům podobají všechny mobily, ale ty chytré už tak opravdu i fungují.

Zobrazit pokračování »

Používejte Thunderbird, posílíte mír!

Saturday, August 13th, 2011

Ano, takovéto heslo by se dalo snadno použít a bylo by pravdivé. Omlouvám se, že připomíná komunistická hesla 🙂 Všechny dnešní firmy se musí chovat tržně a platí to i pro ty, které se zabývají vývojem freeware aplikací – jako je například Thunderbird.

Zobrazit pokračování »

Jaký mobil s offline navigací a WiFi internetem? Třeba Nokia E52

Saturday, June 4th, 2011

Pokud jste také tak trochu fanda do moderních technologií jako já a chtěli byste mobil s GPS přijímačem a bezplatnou offline navigací, který má navíc i možnost WiFi připojení k internetu, možná váháte, který model zvolit. Já po průzkumu trhu došel k Nokii E52. Níže vysvětlím proč a za kolik ji můžete sehnat.

Zobrazit pokračování »