Oprava chyby 5B00 a plné nádržky odpadního inkoustu E08 (Canon iP4850 ale i další tiskárny)

ikona, nádržka odpadního inkoustu je plná

Po problémech se zaschlou tiskovou hlavou jsem se jal intenzivně čistit pomocí softwarového čištění. Nepovedlo se mi vyčistit, to je ale vedlejší, přivodil jsem ti totiž naplnění nádržky odpadního inkoustu. Při pokusu se zbavit této hlášky jsem si způsobil nespecifickou chybu 5B00. Zde popisuju, jak obé vyřešit.

Naplnění nádržky odpadního inkoustu by mělo být víceméně softwarovým problémem. Alespoň má tiskárna Canon iP4850 je tak “chytrá”, že si počítá vedle spotřeby inkoustu i kolikrát byly trysky tiskové hlavy čištěny a jakmile tento počet překoná určitou hodnotu chce po vás, abyste vyměnili tuto nádržku. Nejdříve vás jen varuje a tisknout se ještě s použití tlačítka “Resume” dá. Později vše asi dojde to stádia, kdy tiskárna odmítne spolupráci a tvrdohlavě vyžaduje servisní středisko. U tiskárny za cca 1800 Kč, se pomalu vyplatí koupit novou. Kdybych tedy neměl mezitím zakoupený CISS systém pro “přímé” tištění z inkoustových tanků (popíšu později), vážně bych uvažoval o koupi nové tiskárny.

Hlášení, že nádržka odpadního inkoustu je skoro plná

V zápalu boje jsem ani nesejmul screenshot s varováním v češtině. Poznáte jej ale podle oranžovo žlutého pozadí a zmínky tlačítka “pokračovat” (RESUME)

Pozor na na první pohled snadné návody. Vesměs nefungují 🙁

Při hledání snadného a rychlého řešení na Internetu jsem nacházel různé návody, jak problém vyřešit před servisní “menu” s použitím tlačítek zapnutí tiskárny a “pokračování tisku” (Resume; či chcete-li tlačítka s obrázkem rovnostranného trojúhelníku postaveného na jeden vrchol). Tu jsem zkoušel to, tu tohle. Asi jsem se dostal i do daného menu, resp. servisního módu, ale problém s hlášením plné nádržky pro odpadní inkoust jsem se ne a ne zbavit. Naopak, tiskárna začala hlásit chybu 5B00 a přestala tisknout úplně.

Hlášení o chybě 5b00

Hlášení o chybě 5b00 je již o dost stručnější. Bez vyhledávače se skoro nedozvíte, co se stalo.

Důležité: pokud si za každou cenu nechcete s tiskárnou hrát, můžete nechat věci jak jsou a jen se smířit s tím, že se občas budete muset zbavit hlášky o plné nádržce stlačením tlačítka “resume” (s trojúhelníkem). K tomuto návodu se můžete tak jako tak vrátit i později. Tiskárna vás ale podle všeho nakonec nepustí k tisku tak jako tak. Takže k vyresetování budete nakonec také donuceni.

Já jsem si každopádně snad všechny problémy se zbavením se této hlášky “vyžral”, takže můj návod je ověřený. Alespoň na mé tiskárně Pixma iP4850 a to dokonce s použitím prográmku, který je velmi pravděpodobně starší, než má tiskárna. Myslím tedy, že tento návod by měl fungovat i na starší modely tiskáren Canon. Minimálně informace na Internetu, které jsem nacházel o tom hovoří a odkazují na to různě.

Postup opravy

Odstranění chyby 5B00 i chyby s plnou odpadní nádržkou je stejný. Já měl chybu 5b00 (není specifikováno, co je vlastně špatně) a pomohlo mi vyresetování počítadla s informací, jak moc je plná odpadní nádržka.

Prvním krokem je uvedení tiskárny do servisního módu a druhým poté v malém prográmku vyresetování počítadla. Když víte co a jak, je to otázka 5 minut.

Servisní mód vyvoláte tak, že při stlačeném tlačítku Resume, stlačíte a držíte tlačítko zapnutí tiskárny. Nyní Resume pustíte a za stálého držení tlačítka zapnutí tlačítko Resume stlačíte 5x. Viz přiložený GIF obrázek (já jej netvořil). Zelené a oranžové světýlko při tom střídavě svítí a vše skončí stálým svitem zeleného. To, že je tiskárna v servisním módu poznáte jednoduše v počítači tak, že v přehledu tiskáren budete mít najednou připojené neznámé zařízení.

Nyní spustíte jako správce (přes pravé tlačítko myši s volbou “Spustit jako správce”; bez toho to nejde, zkoušel jsem 🙂 ) prográmek Canon Service Tool (já použil verzi V1074) (stáhnete jej zde: http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2284272.html#11495307 – bohužel je nutná registrace). Pro jistotu si můžete vytisknout (nebo uložit) současný stav EEPROM paměti. Návod radí to udělat před a poté po vyresetování počítadla. Následně v sekci nastavení počítadla nádržky (Ink Absorber Counter zvolíte položku “Main”) nastavíte hodnotu 0 /nula/ a kliknete na tlačítko Set. Pokud vše proběhne ukáže se hláška, že funkce byla provedena. Prográmek můžete ukončit a tiskárnu vypnout.

Canon service tool v1075

Okno aplikace Canon service tool v1075. Je neaktivní, protože screenshot jsem sejmul bez připojené tiskárny.

Když ji znovu zapnete vše by již mělo být v pořádku. Alespoň mě to takto proběhlo. A po půldenním hledání řešení a rozličných kombinací stlačování tlačítek na tiskárny to byl takový malý zázrak.

I když počítadlo naplnění odpadní nádržky je – jak už to u výrobců bývá – pravděpodobně kapku paranoidní a určitě ještě chvilku vydrží sloužit, někde jsem četl, že není od věci jej vypláchnout (a nechat vyschnout) nebo vyměnit. Nové nádržky by se měly dát koupit někde na internetu (téměř jistě z ciziny – Číny). Hledejte “canon ink absorber”, ideálně přesně i v kombinaci se svou tiskárnou. Nejsem si jist, že všechny budou stejné. Např. u mé iP4850 se jedná o takovou malou kostičku. Nalézt ji můžete po zaparkování cartridží do poloho výměny, na pravé straně. Koneckonců tam, kde se vždy nachází tisková hlava, když se čistí.

Alternativa bez použití programu

Rovnou zmiňuji, že tuto alternativu jsem nezkoušel. Uvádím ji zde spíše pro úplnost, a pokud by vám pomohla, snad si vše můžete kapku zjednodušit. Video, jak to problému zbavit bez SW: https://www.youtube.com/watch?v=ChajMSpTleE . Jen doplním, že mě se z nějakého důvodu při zkoušení variant jen “hraní” na tlačítkách na tiskárně podařilo jen z varování dostat na chybu 5B00, při které již tiskárna odmítá komunikovat.


Líbí se Vám můj článek? Dejte mi Like, děkuji:

Leave a Reply