Přechod na Xubuntu na domácím počítači (již slušném stroji)

Logo linuxu

Koupil jsem si nový (oprava: novější) počítač a tak se můj dosavadní hlavní “stroj” přesunul na post domácího počítače. A protože na něm byl nainstalován původně již dnes zastaralý operační systém rozhodl jsem se konečně přejít skutečně na Linux.

Tedy přejí na Linux alespoň na domácím počítači.

Škatula, škatula hejbejte se s mými počítači (jako téměř obvykle) byly samozřejmě složitější. Počítač, který jsem původně doma používal na takové to “domácí brouzdání” měl nainstalovaný systém Windows 7. Fungoval dobře, ale s koupí novějšího, byť použitého stroje (Toshiba L850) jsem se rozhodl jej pokusit prodat. A povedlo se. Můj původně hlavní pracovní notebook tedy sestoupil na pozici domácího PC.

Jedná se o HP Compaq nx7400 s procesorem Intel Core2Duo T7200 na taktu 2 GHz, 3 GB Ram, a 120 GB diskem. Zejména co se týče procesoru se stále jedná o slušně výkonný PC. V rámci přehledu výkonů procesorů CPU Charts má hezkých 1181 bodů. Když to porovnáme s tím, že většina low-end notebooků se dnes prodává s procesory dokonce i s výkonem kolem 600 (!) bodů, a procesor se na výkonu PC podílí snad největší měrou, jedná se o dnes takový mírně podprůměrně výkonný PC.

Notebook HP nx7400 s xubuntu

Notebook HP nx7400 s nainstalovaným operačním systémem Xubuntu (distribuce Linuxu)

Proč to ale uvádím. Konečně mám totiž Linux, konkrétně jeho distribuci Xubuntu, nainstalovanou na počítači se slušným výkonem. A mohu tak otestovat jaké to je Linux používat v opravdu každodenním (oprava: každovečerním) nasazení.

Logo xubuntu

Logo linuxové distribuce Xubuntu

Samozřejmě jsem si pohrál s instalací, rozdělením disku (pro strýčka příhodu, jsem stále na PC nechal oddíl se staršími Windows) a nyní zkouším, instaluji a testuji, které aplikace pro Linux nahradí ty, na které jsem byl zvyklý z Windows. Snad pro všechny programy z Windows existuje náhrada, Dropbox zde také rozjedu, tedy mě nenapadá téměř nic, co by mne mělo limitovat.

Jedno je jisté. Oproti původním Windows XP i následně používaných Windows 8 si Xubuntu vede opravdu výborně při běhu na baterii. U vyžilé baterky, která Windowsy dokázala udržet při životě pouze cca 10 minut, jsme byl schopen i půl hodiny surfovat přes WiFi.


Líbí se Vám můj článek? Dejte mi Like, děkuji:

Tags:

Leave a Reply