Instalace Windows 10 Technical Preview ve Virtuálním PC VirtualBox

windows 10 logo

Aniž bych se chtěl jakkoliv dotknout společnosti Microsoft, tak instalace se bez problémů prostě neobešla. Přitom určité řešení dokonce skončilo fiaskem.

Pro spuštění poslední verze Windows 10 k vyzkoušení, jsem využil počítač s Windows 7 Home Premium 64 bit, 4 GB RAM, a Core i3 procesorem. Tedy výkon, který by mohl dostačovat.

Jako první jsem chtěl nainstalovat Windows 10 TP 32 bit. Nepovedlo se. Došlo na (u mě) obvyklé problémy s nastavením virtualizační aplikace VirtualBox. Instalační program Windows vracel rozličné chyby (např. 0x0000000A nebo 0x0000005C). Dle návodů a rad dostupných na Internetu jsem samozřejmě měl v BIOSu zapnutou podporu virtualizace a stejně tak jsem měl ve VirtualBoxu povolenou hardwarovou virtualizaci VT-x/AMD-V. Ať jsem zapínal a nastavoval jak jsem chtěl 32 bitová verze Win 10 se prostě nespustila.

Dle zmínek na Internetu je problém údajně buď v nedostatečné podpoře nového systému Windows u virtualizačních aplikací a nebo v 32 bitové verzi. Ta údajně u Win 10 bude na druhé koleji a prim již bude hrát zejména (a téměř jen?) 64 bitová verze.

A opravu. Instalace 64 bitové verze se započala bez jakéhokoliv zaváhání. Chvíli to trvalo, stále se něco připravovalo, ale nakonec došlo k onomu téměř posvátnému restartu před prvním spuštěním.

Instalace Windows 10, probíhá příprava

Při instalaci Windows 10 TP poměrně zdlouhavá operace “Probíjá příprava”

Jenže zde “ouha”. Na obrazovce se ukázalo logo Windows, “přesýpací” se kuličky a zpráva “Probíhá příprava”. V tomto stavu vydržel počítač několik nekonečných desítek minut (možná i nějakou tu hodinu). Virtuálnímu “stroji” jsem přitom přidělil minimálně doporučovaných 2 GB a 25 GB pevný disk. Nevydržel jsem to, virtuální PC uspal a ve všem pokračoval příští den. Spíše ze zvědavosti, již jsem pomalu neočekával zdárné dokončení. A ouha. Najednou se vše dokončilo a Windows 10 Technical Preview se spustilo. Oproti instalaci Windows 8.1 RTM je instalace podstatně delší. O tom žádná.

Windows 10 startovací menu

Plocha Windows 10 se startovacím menu

A co si myslím z prvního pohledu o Windows 10? Nic dobrého. Jako by Microsoft nic nechtěl (neuměl?) udělat dobře. Ono když už jsem si konečně nějak zvykl na Modern UI startovací “nabídku” a dokázal si ji ohnout tak, aby byla použitelná, Microsoft to zase mění. A mění to tak, že nenavrací staré dobré startovací menu, ani neponechává Modern UI (prostředí Metro), ale vytváří mix obojího. Takového kočkopsa :-(.


Líbí se Vám můj článek? Dejte mi Like, děkuji:

Tags: ,

Leave a Reply