Pokažený start Ubuntu, aneb jak opravit GRUB zavaděč

Oprava zavaděče GRUB

Přestal mi fungovat GRUB, mé Xubuntu prostě nenastartovaly. Pokazil jsem si je sám, nicméně jsem na Internetu musel najít řešení. Naštěstí existuje, zde se tedy o něj podělím.

Nutno zmínit, že návod bude určitě fungovat na systémy rodiny Ubuntu (tzn. Xubuntu, Kubuntu). Prvně co jsem prováděl. Na disku mám 3 oddíly. První pro Windows (nepoužívám), druhý pro Linux a třetí pro data. Linux měl málo místa, tak jsem z oddílu datového kousek ukousnul a připojil jej k oddílu s Xubuntu systémem. Použil jsem nástroj GParted ze záchranného CD SystemRescueCD. Mám mnohokrát ověřeno na Windows, že funguje dobře, tak jsem se ničeho nebál.

Asi jsem trochu měl. Vše trvalo trochu déle – ale nakonec GParted zahlásil úspěch. Po restartu mi ale už nenaskočil GRUB a nešel tak nastartovat žádný operační systém co byl na disku. SystemRescueCD se naštěstí umí připojit na Internet, tak jsem pohledal řešení.

Předně jak se pokažený GRUB pozná. No jednoduše. Na obrazovce místo klasického menu s výběrem systému se napíše:
error: uknown filesystem.
Enterng rescue mode…
grub rescue>

GRUB error, unknown filesystem na obrazovce

Takto chyba GRUB zavaděče vypadá na obrazovce

Nicméně se nejedná o klasickou příkazovou řádku. Jak jsem během chvilky zjistil. Fungují v ní ale příkazy GRUBu, kterými lze systém rozfungovat. Příkazem: ls si vypíšete jednotlivé oddíly disku. Ten, který končí “msdos6” je velmi pravděpodobně ten, na kterém máte linux. Následujícími příkazy spustíte linux v běžném režimu:
set root=(hd0,msdos6)
set prefix=(hd0,msdos6)/boot/grub
insmod normal
normal

Pokud by vám systém náhodou nanastartoval. Zde je delší verze:
set root=(hd0,msdos6)
set prefix=(hd0,msdos6)/boot/grub
insmod /boot/grub/linux.mod
normal

Tím, ale celá oprava nekončí. Nyní je pouze spuštěn systém. Při příštím restartu by se musel řešit stejný problém.

Aplikace Oprava zavaděče

Oprava zavaděče

Až nyní tak přistoupíme k samotné opravě GRUB zavaděče. Systémy z rodiny Ubuntu (myslím, že zprovozníte i na dalších distribucích) na to mají přímo nástroj Oprava zavaděče (anglicky Boot-repair). Komplexní info o něm je zde: https://help.ubuntu.com/community/Boot-Repair. Nám postačí pouze jeho instalace a spuštění.

 

Těmito příkazy v Terminálu se nainstaluje a rovnou spustí:
sudo add-apt-repository ppa:yannubuntu/boot-repair
sudo apt-get update
sudo apt-get install -y boot-repair && boot-repair

Pro svůj start vyžaduje vždy zadání správcovského hesla.

Po spuštění Opravy zavaděče můžete buď zvolit opravu nejčastějších problémů a nic moc dalšího neřešit a nebo rozlikliknout poměrně nenápadné “Pokročilé volby”. Což minimálně pro jistotu doporučuji. Například v mém případě, se GRUB myslím chtěl instalovat na začátek každého oddílu disku, což je zbytečné. Stačí jej nainstalovat na začátek oddílu, kde je nainstalovaný Linux.

Volba umístění zavaděče

Nastavení, kam se má GRUB při opravě nainstalovat.

Program Oprava zavaděče vám to myslím nabídne sám, ale tak jako tak doporučuji si nechat vygenerovat Bootinfo. Což je uložené nastavení bootování, které je aktuální. To pro případ, že by oprava nedopadla dobře a dalo se to jednak vrátit zpět, druhak tyto informace lze napsat do některého z diskuzních fór a zkušenější uživatelé vám mohou pomoci “na míru”. Vygeneruje se u toho URL odkaz, který si stačí poznamenat.

Vytváření bootinfo

Vytvoření Bootinfo chviličku trvá

URL adresa bootinfo

Po chvíli se vygeneruje adresa s uloženými daty

Na daném URL (využívá mimochodem službu http://paste.ubuntu.com) jsou informace o rozdělení vašeho disku, systémech, které na něm máte a konfiguraci GRUBu. Ničeho tajného se obávat nemusíte. Jsou to prostě data, která když ukážete profíkovi, hned ví co a jak jste měli nastaveno.

V mém případě oprava GRUBu dopadla na výbornou. Můj Xubuntu systém šlape stejně jako před změnou velikosti oddílu a je ze mě zase spokojený uživatel Linuxu 🙂 .


Líbí se Vám můj článek? Dejte mi Like, děkuji:

Tags: ,

Leave a Reply