Boj o Linux VS. boj s linuxem

Koupil jsem si subnotebook, který je radost nosit a do značné míry i používat. Po peripetiích jsem na něm získal legální Windows Vista Business 32 bit, ale nic nebylo dokonalé. Pokusil jsem se o evoluci hraničící s revolucí.

Protože Windows Vista po nainstalování service packů, aktualizací atd. zabrala nemalý kousek asi 12 Gb, rozhodl jsem se, že zkusím i více pracovat s Linuxem. Konkrétně s dnes asi nejoblíbenější distribucí Ubuntu. Důvod, který mě k tomu vedl byl i fakt, že systém Windows Vista prostě odmítl pracovat s mou externí WiFi kartou. Dokázal ji rozpoznat, ale nepřijal ani jediný bajt z internetu. Nemusím říkat, že Linux (Ubuntu) s tím nemá sebemenší problém.

Na svůj subnotebook Dell D420 jsem si tedy nainstalovat Win Vista i Ubuntu v tzv. dualbootu – při startu si vybírám, se kterým operačním systémem chci pracovat. Jak možná tušíte, více si vybírám Ubuntu a dokonce jsem se rozhodl v něm naplno pracovat. Tedy pokud jsem mimo “běžnou kancelář”, kde mám ještě své běžné Windows XP.

Zpět ale k tématu: Boj o Linux NEBO boj s Linuxem

Proč boj o Linux

Operační systém Linux je svobodný, je zdarma a nabízí všechny funkce, které potřebuje 90 % uživatelů počítačů. Obsahuje vždy centrum software a v něm je možno si opravdu na jedno kliknutí nainstalovat zdarma aplikace ze snad všech odvětví.

Jen má jednu zásadní vadu – není příliš široce rozšířen. A při tom, když se nyní pokouším na operačním systému Ubuntu opravdu produkčně pracovat pomalu docházím k tomu, proč by tomu tak mohlo být. Tedy proč není zatím tolik masově rozšířen.

Roztříštěnost

Existuje mnoho distribucí linuxu a dokonce i vždy několik odnoží jedné distribuce. Například Ubuntu má oficiální odnože Kubuntu, Lubuntu, Edubuntu, ale i další, které např. lpějí na implementaci vyřazeného pracovního prostředí Gnome atd.

Většina distribucí se liší právě grafickým prostředím, volbou správce balíčků (instalátoru aplikací). Tedy jedna z nejsilnějších stránek linuxových distribucí – jejich variabilita – je vlastně i jejich nejslabší stránka. Je mezi nimi díky tomu velká různorodost a to co funguje jednomu nemusí druhému.

Částečně tento stav zlepšila distribuce Ubuntu, která se aktuálně těší značné popularitě, ale i zde není vše pouze růžové. Například firma vyvíjející Ubuntu opustila poměrně výkonově úsporné prostředí Gnome a přešla na líbivější ale na výkon náročnější Unity a ihned se komunita začala štěpit a uživatelé přecházet na jiné distribuce linuxu.

Proč boj s Linuxem?

Windows používám již opravdu dlouho. První zkušenosti jsem měl s verzí Windows 3.11 a došel jsem doposud až k Win XP. Jak vidíte neadoptuji vždy ihned a s nadšením poslední verze, ale přijímám je více méně s donucením.

Nyní, když se pokouším o práci na Linuxu zjišťuji jak jsem za ty roky již doslova fixovaný na Windows. Mám na něm programy a aplikace na které jsem zvyklý (vše freeware nebo open source). Lehce si stáhnu jejich nové verze, nainstaluji a používám. To na Linuxu musím vesměs hledat a zkoušet, který program mi bude vyhovovat, resp. se funkcemi a vzhledem bude co nejvíce podobat tomu, na který jsem zvyklý z Windows.

Jsou to ale do značné míry porodní bolesti, které jsem de facto měl na Windows taky, pouze jsem je neprožíval tak intenzivně a nejednou. Programy jsem si vybíral a nacházel postupně a tím si na ně i zvykal.

Již dnes existují stránky srovnávající nejpoužívanější aplikace pro Windows a Linux – http://proc.linux.cz/ekvivalenty.html (strana možná není zcela aktuální, ale je zase dosti obsáhlá) – aby ukázaly, že i na Linuxu se dá pracovat a “existovat”. Pravděpodobně neobjevím Ameriku, ale jakmile si vše jakžtakž osahám, přinesu vám také své náhrady programů, které jsem používal ve Windows.

Závěr

Kdo změnu nechce jí stejně nepodstoupí. Musím ale říci, že pro běžné uživatele jsou linuxové distribuce mnohem přívětivější než Windows, například ve své ošklivé podobě Windows 8, které zmate každého. Např. Ubuntu nainstalujete na počítači za cca 14 minut, myslíte, že toto zvládnete i s Windows – mohu vás ubezpečit, že ne. V Linuxu připojíte myš, klávesnici a pracujete – Windows musí instalovat ovladače. Stejně tak s novým monitorem atd. Je opravdu spousta důvodů, proč je linux lepší a nebo přívětivější, pouze mnozí z nás máte předsudky, že to je něco ne tak dobrého. Zkusme je překovat a možná budeme překvapeni.

Tento příspěvek byl napsán v Ubuntu 12.10 v textovém editoru Medit.


Líbí se Vám můj článek? Dejte mi Like, děkuji:

Tags: , ,

2 Responses to “Boj o Linux VS. boj s linuxem”

  1. fanda Says:

    Skvělé. Blahopřeju k přechodu na Ubuntu.

    Co se týče aplikací, část z nich je multiplatformní (prohlížeče, FileZilla, Skype, OpenOffice, Gvim, Gimp…) a část z nich má velmi zdařilé náhrady. Navíc se instalují přes Software Center, takže se snadněji hledají.

    Já Linux nasazuju všem známým, kteří moc nehrají hry a jsou spokojení.

  2. Saja Says:

    Je to tak, hodně lidí to odsuzuje… Ale většina lidí to odsuzuje buď kvůli hrám, nebo kvůli více změnám… Protože s přesunem nejde jen o změnu na linux, ale i 80% programů, na které je člověk zvyknut.

Leave a Reply