Proč současné netbooky ani tablety nejsou to pravé

Svého času jsem si pořídil netbook AAO, který stále využívám a rád na něm píši rozličné články. Dnes by se již dal pořídit lepší “stroj”, ale zatím nevidím žádný takový, který by alespoň ze 3/4 přinášel to co má.

Když jsem si koupil již zmíněný Acer Aspire One A110 chválil jsem si zejména možnost pracovat s nám v posteli a nebo v (sedo)leže. V té době tablety nebyly, nebo alespoň běžně k mání. Dnes by se na “pasivní” práci s počítačem nejspíše více hodil tablet. Není ale ještě takový, který by vyhovoval.

Dnešní netbooky (2012)

Netbooky, které můžete dnes koupit se mi zdají jakési bezradné. Výkonem jsou na tom lépe, než první generace netbooků, které mezi jiným trpěly i nižší výkonem procesoru.

Nicméně výkon dnešních netbooků není zase o tolik vyšší, stále mají ve své drtivé většině stejně nedostatečné rozlišení (1024x700px) a jsou stále dost veliké. Lze chápat, že výrobci nechtějí sami konkurovat svým novým ultrabookům, které mají být tenké, lehké, výkonné a také samozřejmě (trochu) luxusní. Když ale vezmeme, že dnešní netbooky, mají vesměs stále jen 1 GB RAM paměti, slabší procesor – velikost HDD beru za více méně nepodstatnou – a navíc jejich výdrž běhu na baterie je stále malá. Tak nevidím výrazných důvodů proč je kupovat. Respektive čím by byly / jsou lepší, než například můj AAO, který dnes můžete koupit již i za cenu v řádu kolem 1000 Kč.

Dnešní tablety (2012)

Tablety jsou poté, jak jsem již naznačil, tak trochu odsouzeny do role pasivního využití. Firma Intel je záměrně zatracuje, že nejsou určeny pro práci – protože jim chybí hardwarová klávesnice. Nicméně si přiznejme, že tomu tak opravdu spíše je. Na dotykovém displayi se píše prostě špatně a pomalu. A je dobrý opravdu spíše jen na občasné zadání adresy webové stránky nebo napsání krátkém zprávy.

Dalším faktem je, že u tabletů jste – při hledání rozumné ceny – odkázáni jedině na zařízení pocházející z Číny a s operačním systémem Android. Na jakýkoliv jiný operační systém (při běžných dovednostech instalace atd.) můžete zapomenou. Linux na tabletu nejspíše (snadno) nenainstalujete. Nemáte tedy příliš svobodu volby operačního systému. V tomto jsou netbooky na tom lépe.

Dnes se již k leckterým tabletům dá připojit externí (nebo bezdrátová) klávesnice, nicméně pracovat se s takovým připojením dá vesměs pouze na stole. I když existují již i pouzdra na tablet, která obsahují i klávesnici. Ty ale jsou zase spíše dostupná pro dražší zařízení typu iPad apod.

Nadějí tak je hybrid Transformer Pad, kdy se jedná o tablet, který si přímo od výrobce můžete koupit s odpojitelnou klávesnicí, která obsahuje přídavnou baterii. V připojeném (složeném) stavu tak zařízení vypadá jako štíhlý netbook, po odpojení poté jako tablet a tělo netbooku bez displaye. Omezení je zde opět pouze Android systém – tedy nemožnost instalovat si dle libosti dobré bezplatné aplikace, které jsou dostupné pro Linux. Když bychom chtěli být vůči systému Android příliš kritičtí, tak zjistíme, že mnoho z bezplatných aplikací má v sobě bu integrovanou reklamu (ad supported) a nebo se jedná o funkčně ořezané verze placených aplikací. Což na linuxu je téměř každý program opravdu zdarma.

Prozatímní řešení

I když se říká, že kupování levných věcí je drahou záležitostí, jako prozatímní varinata se jeví koupě levného tabletu (10 palců, Android 4) z asijské produkce. Výdrž baterie nejspíše nebude závratná, systém může mít drobné problémy, ale než se objeví nějaký opravdový trhák, tak může jít o prozatímní řešení.

Ono já si tablet chci koupit zejména pro čtení mnoha PDF dokumentů A4, které se v e-čtečce Kindle prostě čtou špatně. Když si ale spočítáte náklady na tablet (cca 4000 Kč), tak tisk papírů je stále levnější. Jediné co může člověka “otravovat” je fakt, že nemůže mít sebou (najednou) třeba 300 různých dokumentů. Zase se ale nemusí starat o nabíjení baterie 🙂 .

Závěrem

Z mého pohledu se tedy jeví jako dobré ještě chvíli počkat. Ideální tablet zde ještě nevidím. A to jsem ještě nezmiňoval, že vzhledem k velikosti samotných displayů budou myslím do budoucna “in” 13 palcové tablety. Např. Toshiba již takový uvedla.


Líbí se Vám můj článek? Dejte mi Like, děkuji:

Tags: ,

Leave a Reply