Rubrika: Jak na…

Přehled článků a návodů, jak proést určité úkony s počítačem, přídavnými periferiemi počítače a nebo (i zejména) s různými počítačovými programy. Tato rubrika částečně má přesah s rubrikou Zkušenosti a Návody.

Jak zprovoznit AverTV Volar (HD / Green) A835 na Ubuntu (Lubuntu, Xubuntu) i dalších

Sunday, July 9th, 2017
Tuner na ubuntu (lubutnu) a debian (sparkylinux)

Již několikrát jsem zprovozňoval TV tuner AverTV Volar HD (je stejný s Green verzí i HD Pro verzí) na systémech z rodiny Ubuntu. Nejprve na Ubuntu, poté Xubuntu a nyní na Lubuntu. Protože se tyto linuxové distribuce liší jen grafickým prostředím postup je stejný. S posledními verzemi je navíc i dost jednoduchý.

Zobrazit pokračování »

Oprava chyby 5B00 a plné nádržky odpadního inkoustu E08 (Canon iP4850 ale i další tiskárny)

Wednesday, June 7th, 2017
ikona, nádržka odpadního inkoustu je plná

Po problémech se zaschlou tiskovou hlavou jsem se jal intenzivně čistit pomocí softwarového čištění. Nepovedlo se mi vyčistit, to je ale vedlejší, přivodil jsem ti totiž naplnění nádržky odpadního inkoustu. Při pokusu se zbavit této hlášky jsem si způsobil nespecifickou chybu 5B00. Zde popisuju, jak obé vyřešit.

Zobrazit pokračování »

Jak se chovat k pevnému disku počítače

Tuesday, May 30th, 2017
HDD, pevný disk

Pevný disk počítače nebo notebooku je myslím nejdůležitější součástí. Jednak se dá říci, že stroj bez něj nefunguje, ale hlavně na něm máme vždy uložená více či méně důležitá data. A proto je myslím na místě se k němu adekvátně chovat.

Zobrazit pokračování »

Pokažený start Ubuntu, aneb jak opravit GRUB zavaděč

Thursday, September 24th, 2015
Oprava zavaděče GRUB

Přestal mi fungovat GRUB, mé Xubuntu prostě nenastartovaly. Pokazil jsem si je sám, nicméně jsem na Internetu musel najít řešení. Naštěstí existuje, zde se tedy o něj podělím.

Zobrazit pokračování »

Novější notebooky, novější “finty”? Aneb jak vyvolat bootovací menu

Tuesday, April 15th, 2014

Všeobecně se asi má za to, že vše co je novější je nutně i lepší. Já s tímto tak jednoduše nesouhlasím. Dostal se mi do rukou notebooku z roku cca 2012 a při prvním obtížích jsem si na to hned vzpomněl. Např. jsem nemohl nabootovat z USB.

Zobrazit pokračování »

Jak snadno vypnout program (nejen) v Ubuntu, když neodpovídá

Tuesday, March 25th, 2014

Když uživatele začne zlobil nějaký program ve Windows může jej vypnout (“zhodit”) pomocí Správce procesů. V linuxu (Ubuntu) vždy taková krásná věc není. Naštěstí jsem nalezl alternativu.

Zobrazit pokračování »

Jak připojit dva LCD monitory k notebooku, vyřešeno

Friday, November 23rd, 2012

Poměrnou náhodou jsem narazil na řešení, které umožňuje připojit k libovolnému notebooku, který má alespoň USB 2.0 port i více než 1 externí monitor. Lze si tedy užívat luxusu, který doposud měli téměř výhradně majitelé stolních počítačů.

Zobrazit pokračování »

Jak přenášet citlivá data (hesla) na flash disku

Sunday, August 19th, 2012

Obecně přenášet jakákoliv citlivá data na médiu, které můžete ztratit není ideální. Patří mezi ně i přenosné USB flash disky. Data se naštěstí dají zašifrovat, i když i v tomto případně je na místě obezřetnost.

Zobrazit pokračování »

Jak naložit se zcela novým notebookem (Acer)

Wednesday, March 14th, 2012

Pro známého jsem zprovozňoval zcela nový notebook Acer TravelMate 5742Z. Udělal jsem tedy to co bych udělal u svého notebooku. Provedl jsem obraz pevného disku a další kroky, které zde popíši. Vše proto, aby se notebook dal i po roce, dvou, třech obnovit do scela stejného stavu v jakém byl jako nový…

Zobrazit pokračování »

Navázání i na již ukončené stahování v prohlížeči Firefox

Saturday, February 25th, 2012

Z internetu nějaké ty soubory nebo data stahuje asi každý z nás. Existují rozličné speciální “stahovače”, ale překvapilo mě jak i obyčejný prohlížeč Firefox je možno využít jako řekněme stahovací program. Samozřejmě pro případ, že stahujete jeden, dva soubory. Pro nějaké velké stahování to není. Pro příležitostné je ale ideální.

Zobrazit pokračování »