Chytrý telefon (smartphone) je vlastně počítač. Pozor na to.

Pokud se chystáte koupit si chytrý telefon, měli byste počítat s tím že si tak vlastně kupujete ultra malý přenosný počítač. Ono svou základní stavbou se malým počítačům podobají všechny mobily, ale ty chytré už tak opravdu i fungují.

Příkladem za všechny je, že když chytrý telefon (smartphone) vypnete, tak je prostě vypnutý. Pokud neběží systém, tak od tohoto telefonu nemůžete nic čekat. Pokud tedy máte nastavený budík, nebo událost v kalendáři a zároveň máte chytrý telefon vypnutý na nic z toho vás neupozorní.

Další příležitostí, kdy si toto budete moci uvědomit je instalace rozličných dodatečných aplikací. V to je právě kouzlo smart phonů. Můžete si nainstalovat stovky prográmků, her a to těch zdarma nebo některých lepších i placených. To vše je super. Zároveň si ale budete muset dávat větší pozor, co si do telefonu instalujete. Tyto prográmky totiž kolikrát mají povolen (vámi při instalaci) přístup na internet, do adresáře telefonu, k SMS zprávám nebo obsahu SD paměťové karty. A pokud autor zakomponoval do aplikace nějaký škodlivý kód, může vás tato aplikaci i poškodit.

Proto je na chytrých telefonech dobré používat nějaký antivirový program – zde je opět viditelná zřejmá podoba: počítač – chytrý telefon. Dobrý je například AVG pro Android, který je zdarma. Stejně jako běžná verze bezplatného AVG antiviru pro počítač.

Další věcí je fakt kolik bere energie baterie chytrého telefonu běh jednotlivých aplikací. Pokud budete mít stále zapnuto připojení k internetu, WiFi a třeba BlueTooth + si s mobilem budete logicky více “hrát” můžete být schopni jej vybít i za jeden den.

To vše chce brát v potaz, pokud si chcete kupovat, nebo vás operátor naláká na koupi chytrého telefonu. Byť by vám ho v rámci paušálu dával třeba za 1 Kč. Někdy to chce zvážit, zda není lepší trochu “hloupější” mobil a k němu si koupit netbook, který je plnohodnotným malým přenosným počítačem.


Líbí se Vám můj článek? Dejte mi Like, děkuji:

Tags:

Leave a Reply