Jak připojit dva LCD monitory k notebooku, vyřešeno

Poměrnou náhodou jsem narazil na řešení, které umožňuje připojit k libovolnému notebooku, který má alespoň USB 2.0 port i více než 1 externí monitor. Lze si tedy užívat luxusu, který doposud měli téměř výhradně majitelé stolních počítačů.

Samotné technické řešení bylo dostupné i v minulosti – narazil jsem na něj již dříve, ale tehdy jsem ještě nenašel eshop v ČR, který by některý z těchto “udělátek” prodával.

Odpověď na řešení jak i k notebooku připojit dva LCD monitory je v USB display adaptéru (anglicky: usb display adapter).

Jedná se o zařízení, které za pomocí nainstalovaného software v počítači a k USB portu počítače připojeného samotného adaptéru je schopno doplnit notebook o ještě jeden DVI-I port (připojují se jím novější LCD monitory). Toho, že samotný adaptér disponuje “pouze” DVI-I portem se nemusíte obávat. Přiložen u mnohých modelů je i redukce na HDMI a VGA.

S tímto zařízením tedy můžete i za použití přenosného počítače (teoreticky i netbooka) mít připojeny 2 externí monitory. Zařízení jsem dosud netestoval, ale je předpoklad, že kromě 2 externích monitorů je možno zároveň využívat i LCD notebooku. To by znamenalo celkem tři zobrazovací jednotky. A na ně se již vejde něco oken a nástrojů při práci.

Existují verze těchto USB display adaptérů z USB 3.0 nebo 2.0. I verze s USB 2.0 podporují až Full HD rozlišení (tzn. 1920 x 1080 pixelů). USB 3.0 verze jdou ale ještě dál a podporují až rozlišení 2048 x 1152 pixelů. USB verze 3.0 je zpětně kompatibilní s USB 2.0 (i USB 1.1) a verze USB 2.0 je zpětně kompatibilní i s verzí USB 1.1, zde je ale již avizováno omezení rychlosti přenosu. Předpokládám tedy, že zejména u USB 1.1 portů bude pomalejší obnovovací frekvence nebo snížený počet barev, či jiné omezení. Uklidnit nás může, že dnes již opravdu drtivá většina počítačů má alespoň USB verze 2.0.

Vzhledem k tomu, že USB 2.0 verzi je možno aktuálně koupit okolo 950 Kč a USB 3.0 verzi cca za 1240 Kč, přikláněl bych se k dražší verzi. Vše ale závisí i od toho, zda nechcete někdy adaptér použít i na počítači se starším USB 1.1. Výrobce navíc u USB 3.0 verze uvádí snížení rychlosti přenosu u USB 2.0 portu. Co tím přesně myslí, nicméně uvedeno není.

Výrobce jednoho adaptéru uvádí, že minimální nutná hardwarová konfigurace počítače musí být: Procesor Intel Pentium 1.2GHz a vyšší, 256MB RAM (doporučujeme procesor Intel Pemtium 2.0 a vyšší, 1GB RAM pro plné využití adaptéru) . Pokud si poté chcete užívat Full HD na druhém externím monitoru budete potřebovat konfigurace: Notebooky: procesor 1.8 GHz Intel Core Duo nebo vyšší (nebo ekvivalentní); Stolní PC: procesor 3.0 GHz Intel Pentium 4 nebo vyšší (nebo ekvivalentní) & 1GB RAM.

Na konec nutno říci, že obecně větší displaye, či více monitorů zvyšuje produktivitu práce na počítači. Nutno je ale uvážit vstupní náklady (adaptér + další monitor) a fakt, co vyšší produktivita může přinést. Protože mnohdy i “pouhé” naučení se rychlejšího přepínání mezi otevřenými okny programů za pomocí klávesové zkratky ALT + TAB přinese zvýšení produktivity práce.

Na úplný závěr uvedu, že jedním z výrobců těchto adaptérů je fa i-Tec, DisplayLink a Winstars.


Líbí se Vám můj článek? Dejte mi Like, děkuji:

Leave a Reply