Jak snadno vypnout program (nejen) v Ubuntu, když neodpovídá

Když uživatele začne zlobil nějaký program ve Windows může jej vypnout (“zhodit”) pomocí Správce procesů. V linuxu (Ubuntu) vždy taková krásná věc není. Naštěstí jsem nalezl alternativu.

Možná to znáte. Spustíte nějaký program, nebo v něm zadáte nějaký úkon a on přestane reagovat, neodpovídá. Často se dává rada z vtipů o Windows – “nastupte a vystupte” – tedy jakože restartujte počítač. V 99% případů ale není potřeba zacházet až tak daleko.

A i když se jedná o Linux, Ubuntu, vše je poměrně jednoduché. Stačí tři, respektiva dva kroky. Jediné, co je menším zádrzelem je nutnost na počátku celé (krátkého!) procesu použít příkazový řádek – v linuxu zvaný Terminal.

Pokud vše chcete jednoduše, stačí vám vědět, že přes spouštěcí tlačítko – je to klávesa “Windows” na klávesnici – nebo rádoby “start” v menu Ubuntu stačí do hlavního vyhledávání zadat: Terminal a vyskočí na vás logo s černou obrazovečkou a znaky “>_”.

Terminal v Ubuntu

Ikonka Terminálu a její vyvolání v linuxu Ubuntu.

Klikněte tedy na toto logo a rázem vám běží příkazový řádek (terminal) Ubuntu. Typicky se tam zobrazuje vaše uživatelské jméno, zavináč a název počítače zakončené dolarem. tedy např.:
petr@pocitac-doma:~$

Do něj následně stačí zadat příkaz:
xkill

Nyní místo šipky kurzoru myši budete mít malý křížeček. A jednoduše s ním najedete na okno programu, který neodpovídá a kliknete na levé tlačítko myši. A je to. Program je okamžitě ukončen. Jak jednoduché.

Funguje to opravdu 100%. Ještě se mi nestalo, že by program nebyl okamžitě ukončen.


Líbí se Vám můj článek? Dejte mi Like, děkuji:

Tags:

Leave a Reply