Jak naložit se zcela novým notebookem (Acer)

Pro známého jsem zprovozňoval zcela nový notebook Acer TravelMate 5742Z. Udělal jsem tedy to co bych udělal u svého notebooku. Provedl jsem obraz pevného disku a další kroky, které zde popíši. Vše proto, aby se notebook dal i po roce, dvou, třech obnovit do scela stejného stavu v jakém byl jako nový…

Nové notebooky jsou dnes již v drtivé většině dodávány bez instalačních CD nebo DVD. Tak je tomu i u popisovaného Aceru.

Vytvořil jsem tedy obraz pevného disku ještě před vlastním prvním spuštěním počítače. Potřeba je mít k dispozici nějaký externí pevný disk připojitelný přes USB port. K mému překvapení bylo na pevném disku notebooku cca 46 GB dat. Disk byl navíc rozdělen na celkem tři oddíly (logické disky). Vytvořil jsem tedy jejich kompletní zálohu pro případ, že by bylo potřeba notebook obnovit do původního stavu. Použít můžete například výborný bezplatný program CloneZilla.

Co je zajímavé je, že po dokončení instalace předinstalovaného systému objem dat na disku klesne cca na 36 GB. Nejspíše dojde ke smazání nepoužitých jazykových balíčků (na výběr je na začátku Čeština, Slovenština nebo Angličtina). Také dojde k jistému přesunu dat. Původně je většina na disku D:, na kterém je samotný operační systém. Po doinstalování zbude na D: disku cca 20 GB a zbylý objem je na disku pro obnovení systému.

Nyní tedy po dokončení instalace jsem provedl další vytvoření kopie disku. Protože došlo ke změnám na více logických discích, tak jsem zazálohoval všechna data. Cca 36 GB nekomprimovaně. To jen pro jistotu. Nejspíše by stačilo vytvořit pouze zálohu disku s operačním systémem. Zálohu celého systému jsem již vytvořil před prvním spuštěním. Systém tedy do stavu po dokončení instalace lze kdykoliv vrátit.

Notebook jinak obsahuje předinstalovaný operační systém Windows 7 Home Premium, dále jsou předinstalovány antivirový program McAffee ve zkušební verzi a dále Microsoft Office 2010 taktéž v 60 denní zkušební verzi. Firma Acer také dodává vlastní řešení pro zálohu a obnovu systému a dat. Něco obdobného mám i já u svého HP notebooku. V mém případě šly obnovovací DVD disky vypálit pouze 1x. Proč ale pouze 1x nechápu. Protože stejně jsem si z nich hned poté vytvořil ISO kopie (je ale pravdou, že ty jsem nezkoušel – třeba nebudou fungovat…).

Obecně výše uvedený postup doporučuji hned z jednoho důvodu. když byste chtěli notebook prodat je vždy lepší jej prodávat ve stavu “jako nový”. Dále proto, že po 1-2-4 letech používání se systém zaneřádí a zpomalí a nic nepomůže více, než návrat do stavu systému ihned po instalaci. A s vytvořeným obrazem disku se do tohoto stavu dostanete během pár minut i bez toho, že vám výrobce nedal k notebooku žádné instalační DVD disky.

Acer nicméně dodává na svých noteboocích software pro vytváření záloh. S tímto programem – jmenuje se Acer eRecovery Management lze vytvořit DVD disky, s výchozím nastavením notebooku z výroby. Po dokončení instalace jsem udělal i toto. Potřeba je kupodivu pouze 3x DVD disk. Což je o dost méně, než když jsem vytvořil kompletní obraz disku před dokončením instalace.

Dle informací půjde systém obnovit i z těch třech DVD, ale můj způsob vytvoření kompletního obrazu disku zajišťuje, že počítač bude ve stavu zcela přesném, v jakém byl ve chvíli koupě.

Následně jsem za pomocí SystemRescueCD rozdělil diskový oddíl s operačním systémem na 100 GB pro systém a zbytek (cca 350 GB) pro data. Následně provedu vytvoření obrazu oddílu se systémem a ten budu moci kdykoliv (i v budoucnu) opět obnovit do stavu, ve kterém jsou nyní. Je to ze začátku trochu práce s notebookem, ale myslím, že se to vše vrátí při každodenním (každoročním) používání notebooku.


Líbí se Vám můj článek? Dejte mi Like, děkuji:

Tags: , , ,

Leave a Reply