Novější notebooky, novější “finty”? Aneb jak vyvolat bootovací menu

Všeobecně se asi má za to, že vše co je novější je nutně i lepší. Já s tímto tak jednoduše nesouhlasím. Dostal se mi do rukou notebooku z roku cca 2012 a při prvním obtížích jsem si na to hned vzpomněl. Např. jsem nemohl nabootovat z USB.

U “starých” (dobrých?) notebooků stačilo pro nabootování (spuštění NB) z např. USB disku nebo CD (DVD) disku, vyvolat bootovací menu, kde si uživatel může zvolit zařízení, ze kteréo chce bootovat. Často bylo potřeba v BIOS systému povolit bootovací z USB zařízení, ale tím to haslo. Či většinou hasne.

HP Pavilion dm-1 zepředu

HP Pavilion dm-1 při pohledu zepředu.

Pro vyvolání menu pro volbu bootovacího disku stačí většinou jedna z kouzelných kláves. Každý výrobce ji měl (má) drobně odlišnou, aby to nebyla nuda. Dokonce rozličné typy počítačů stejného výrobce to mají různé. Pravděpodobně to závisí na použitém typu (výrobci) BIOS systému. Každopádně tato kouzelná klávesa nejčastěji je F12, Escape (Esc) atd.

HP Pavilion dm-1 klávesnice

Detail klávesnice

Nicméně na mnou testovaném HP Pavilion dm1-4300ec prostě tato klávesa nebyla. F10 vyvolala nastavení BIOSu, kde se dalo leccoc upravit, ale toto bootovací menu nebylo. Ani nepsaný zvyk, že tato kouzelná klávesa byla při startu PC na chvíli zmíněna zde naplatilo. Prostě se jen zobrazí logo HP a již startuje systém.

Na internetu jsem poté dohledal, že pro tento typ je okou kouzelnou klávesou přímo klávesová zkratka. Stiknout musíte Del (delete) a poté F9. A opravdu.

HP Pavilion dm-1

dm-1 v plné kráse na reklamní fotce

Pokud nám výrobci chtějí dopřát lepší pocity s jejich počítači a vše nám kapku zkomplikovat, abychom poté mohli zažít onen skvělý vítězný pocit, že jsme “na to” přišli, tleskám jim. Jinak mám chuť jim těch mých 20 minut zkoušení naúčtovat.

Pro vás ostatní, kteří na to narazíte, tedy doporučuji kromě tradičního “promačkání” (na slepo) všech F (funkčních) kláves, zkusit i kombinace s Delete a samo případně prohledávat internet, kde nějaký ten uživatel počítače již na to mohl přijít.


Líbí se Vám můj článek? Dejte mi Like, děkuji:

Tags: , ,

Leave a Reply