Navázání i na již ukončené stahování v prohlížeči Firefox

Z internetu nějaké ty soubory nebo data stahuje asi každý z nás. Existují rozličné speciální “stahovače”, ale překvapilo mě jak i obyčejný prohlížeč Firefox je možno využít jako řekněme stahovací program. Samozřejmě pro případ, že stahujete jeden, dva soubory. Pro nějaké velké stahování to není. Pro příležitostné je ale ideální.

Nejdříve stručně jak jsem na vše přišel. Potřeboval jsem si stáhnout instalační obraz DVD disku linuxové distribuce Ubuntu. A protože se jedná o dosti velký balík – 696 MB – nechtěl jsem jej stahovat najednou, ale řekl jsem si, že jej stáhnu po třetinách.

Správce stahování ve Firefoxu umí bez problémů pozastavit a zase obnovit stahování, takže v tom není žádný problém. Stáhnul jsem jednu třetinu a druhý den jsem chtěl ve stahování pokračovat. Bohužel jsem si druhý den nevšiml, že mám vypnutou WiFi a dal jsem pokračovat ve stahování a to logicky selhalo a ukončilo se (zrušilo se). Správce stahování mi nyní nabídl pouze začít stahovat celý soubor znovu. A to jsem přitom už nějakých 230 MB stažených měl.

Dle svých již předchozích zkušeností jsem rozestahovaný soubor ubuntu-11.10-desktop-i386.iso.part zkopírovat s drobně změněným názvem ubuntu-11.10-desktop-i386.iso.partA a měl jej tak v záloze. Nyní jsem zadal spuštění stahování na novo. Tím se původní soubor ubuntu-11.10-desktop-i386.iso.part přemazal a data se do něj začala stahovat znovu. Nyní jsem stahování pozastavil a tento soubor přepsal souborem ubuntu-11.10-desktop-i386.iso.partA (který měl již těch cca 230 MB). Nyní jsem stahování ve správci stahování Firefoxu opět obnovil a Firefox automaticky “pochopil”, že má již staženo více (oněch mých 230 MB) a navázal na stahování právě od 230 MB dále.

Touto malou fintou se tedy dá obejít situace, kdy při stahování ve Firefoxu se připojení k internetu přeruší a Firefox stahování ukončí a nabídne jej začít pouze zcela od začátku a člověk tak musí již jednou stažené data stahovat znovu.

Faktu, že tento postup funguje můžeme děkovat buď benevolenci nebo genialitě tvůrců Firefoxu 🙂 Jednou z nezbytných podmínek, aby tento postup fungoval je totiž to, že Firefox si soubor s koncovkou “.part” nezamyká a my jej tedy i během přerušeného stahování můžete smazat nebo přepsat. Existuje sice program, který i uzamčený soubor odemkne (Unlocker), ale vše není zdaleka tak jednoduché a občas to zlobí… Tak jako tak je Firefox dle mého názoru jeden z nejlepších internetových prohlížečů. Pokud ne ten nejlepší.


Líbí se Vám můj článek? Dejte mi Like, děkuji:

Leave a Reply