Linpus Linux Lite versus Ubuntu Netbook Remix na Acer Aspire One

Na svém netbooku Acer Aspire One 110 ZG5 jsem nejdříve provozoval od výrobce dodávaný předinstalovaný operační systém Linpus Linux Lite. Jednalo se o i tehdy již trochu starší upravenou verzi linuxové distribuce Fedora. Nicméně na běžnou práci se jednalo o dobré řešení.

Při následném experimentování jsem vyzkoušel asi jednu nebo dvě linuxové distribuce a nakonec zakotvil u Ubuntu, které na AAO fungovalo po nainstalování zcela bez problémů. Fungoval a funguje zvuk, webová kamerka, mikrofon prostě vše. Tedy až na režim spánku (uspávání na disk počítače). Vystačit si musíte pouze s úsporným režimem (uspáním do RAM paměti), který ale odebírá více energie.

Obecne je Ubuntu Netbook Remix dobrým systémem, který je aktivně vyvíjen, a bez problémů v něm nainstalujete poslední verze aplikací pro linux. V poslední verzi 10.10, kterou jsem vyzkoušel je ale o poznání náročnější ne výkon počítače, než jak tomu bylo o mnou předcházející verze 9.10. Pominemeli větší nároky na výkon a tedy i větší zahřívání netbooku se jedná o velmi kvalitní bezplatný operační systém.

V porovnání s Linpus Linux Lite systémem, ale značně pokulhává v rychlosti spuštění. Linpus byl schopen nastartovat během několika málo sekund. Od prvotního zapnutí počítače za cca 23 sekund. To Ubuntu je v tomto již znatelně pomalejší. Má ale zase nepřeberné možnosti co se týče instalace programů. Na “hraní” s netbookem je tedy Ubuntu lepší, na obyčejné psaní v poznámkovém bloku a “běžné” brouzdání na internetu zase postačoval, či postačuje Linpus.

Ideálním řešením by nejspíše byl dual boot (výběr operačního systému při startu počítače), ale vzhledem k malé velikosti interního SSD disku (8 GB) to je spíše teoretická možnost.

Výtězem z mého pohledu je Ubuntu, které je prostě moderním systémem. Nicméně pro nenáročné uživatele, kteří nehodlají instalovat mnoho (nebo téměř žádné) aplikace, které v základní výbavě systému nejsou, doporučuji Linpus. Navíc i na Linpusu lze instalovat software, jak jsem v několika článcích (návodech) koneckonců referoval i já.

Mé podrobnější zkušenosti s Ubuntu najdete v článku: Ubuntu Netbook Remix 9.10.


Líbí se Vám můj článek? Dejte mi Like, děkuji:

Tags:

Leave a Reply