Proč zprovoznit Adobe Readeru na Ubuntu 10.10

V jednom z předešlých článků jsem popisoval jak nainstalovat Adobe Reader na Ubuntu 9.10. Nyní jsem s novější verzí tohoto systému řešil stejný problém. Postup je vlastně stejný, až na to, že při zaškrtávání zdrojů software v Centru software pro Ubuntu bych pro jistotu zaškrtl i (zdroje) pro partnerské programy Ubuntu.

Otázka nyní je, proč si instaluji Adobe Acrobat jako nesvobodný software na Linuxu, který je oslavou něčeho co je 100% zdarma. Vlastně je v tom čirá praktičnost. Program Evince, který v Ubuntu je předinstalován pro zobrazování (mezi jinými) PDF je sice lehký, rychlý, ale bohužel nemá plnohodnotný plnoobrazovkový mód – kdy by se zobrazil dokument opravdu přes celou obrazovku. Navíc důležité následně je, aby se dal tento obraz přes celou obrazovku dále zvětšovat.

U Adobe Readeru lze text a obraz krásně zvětšovat přes klávesovou zkratku CTRL+Y (či Z, to podle toho jakou máte právě zapnutou klávesnici).

Když si tedy otevřete PDF dokument v Adobe Readeru na netbooku a přepnete do plnoobrazovkového módu (fullscreen) – přes menu: View – Fullscreen mode (nebo klávesovou zkratku: CTRL+L), tak nyní za pomocí CTRL+Y si můžete dokument zvětšit tak, aby byl text dobře čitelný. Mě se u formátu A4 osvětčilo přiblížení 125 %, kdy se zobrazí celý dokument na šířku bez posouvání. Posunujete se tedy poté již jen nahoru / dolů na stránkách.

To je tedy důvod proč obětuji přes celých 160 MB ze svého 8 GB SSD svého netbooku pro prohlížeč PDF dokumentů s názvem Adobe Reader.


Líbí se Vám můj článek? Dejte mi Like, děkuji:

Tags: ,

Leave a Reply