Ubuntu Netbook Remix 9.10 na netbooku Acer Aspire One A110, zkušenosti

Protože jsem chtěl zprovoznit svůj externí USB WiFi adaptér hledal jsem operační systém Linux, který ho bude schopen zaregistrovat a pracovat s ním. Po hledání na internetu jsem našel zmínku, že Ubuntu 9.10 s Edimax Wifi USB adaptérem funguje, takže jsem se rozhodl tuto distribuci vyzkoušet. Přináším své dojmy a zkušenosti.

Ubuntu Netbook Remix (někdy uváděno jako NR, Ubuntu NR nebo UNR) je upravená distribuce Ubuntu, která je přívětivější k počítačům s menším výkonem a menším (či malým) displayem. Typickým takovým zařízením jsou netbooky. Já jsem se rozhodl tuto distribuci nainstalovat na svůj netbook Acer Aspire One A110, který původně běžel s operačním systémem Linpus Linux Lite.

Ubuntu Netbook Remix je samozřejmě novější distribuce a je proti Linpus Linux Lite i propracovanější. Celkově z tohoto linuxu je mnohem lepší dojem. Před UNR zkusil ještě Kuki Linux, který je upravenou distribucí Ubuntu šitou přímo na míru Acer Aspire One první generace. Nicméně Ubuntu Netbook Remix 9.10 je o jednu celou řadu novější (Kuki vycházá z Ubuntu 8.04), takže je i příjemnější a komfortnější. Taky jsem na UNR 9.10 zprovoznil svou USB wifi kartu Edimax EW-771USn, což jsem chtěl 🙂 .

UNR nepoužívá plochu jak jsme na ni zvyklí z Windows nebo běžných Linuxů, ale v levé části displaye má menu a v pravé části se zobrazují jednotlivé ikony spustitelných programů a aplikací. To je na první pohled nejmarkantnější rozdíl Ubuntu Netbook Remix oproti běžnému operačnímu systému. Co už na první pohled vidět není je fakt, že UNR neobsahuje některé programy, balíčky a aplikace, které v běžném Ubuntu jsou. Nemusíte se al obávat, lze je bezproblémově doinstalovat. Co jsem dosud zkoušel instalovat a upravovat, tak na UNR 9.10 vše fungovalo stejně jako na běžném Ubuntu a to včetně programů tak i rozličných návodů z internetu.

Z rozličných úprav a instalací se mi podařilo nainstalovat Skype, KeePassX, zprovoznit FreeRapid Downloader, Google Chrome. Dále nainstalovat softwarový telefon X-Lite, doinstalovat podporu Flash přehrávače i Javy. Nainstaloval jsem také čtečku elektronických knih FBReader a Adobe Reader pro čtení PDF dokumentů. Mnohé z výše uvedeného představím v návodech. Doinstaloval jsem také kodeky pro přehrávání videa a audia, které v originální instalaci kvůli odlišným licencím nejsou. OpenOffice.org se instalovat nemusí, jsou již přímo v originální instalaci.

I přes fakt, že UNR není nijak upraveno tak, aby se nějak šetrněji chovalo k SSD disku, který můj netbook má, se jedná o vynikající operační systém. Grafika, audio, drátové i wifi připojení k internetu, prostě všechno funguje bez jakéhokoliv nastavování (anglicky se tomu říká “out-of-box”). Uvážím-li, že se tento linux hodí pro netbook s 8 Gb velikým SSD diskem, tak si myslím, že na netboocích s pevným diskem v řádek stovky Gb a více se bude jednat o přímo vynikající operační systém. UNR také bez problémů funguje s mou Canon BJC-1000 již postarší tiskárnou, kterou mám připojenu přes USB hub a která má navíc převodník z LPT na USB. Starší openSuSe 10, které jsou zkoušel s touto kombinací mělo trochu problémy. Ubuntu ne. Mohu ho pouze doporučit.

Instalaci tohoto systému popisuji v tomto článku.


Líbí se Vám můj článek? Dejte mi Like, děkuji:

Leave a Reply