Aktualizace a upgrade na Windows 8.1, aneb co je na Windows špatně

windows upgrade

Prováděl jsem nyní v nedávné době hned dvě obnovení počítačů do továrního nastavení, stažení všech aktualizací a následně aplikaci bezplatného upgradu na Windows 8.1. A dle zkušeností musím říci, že Microsoft to prostě neumí dělat.

Proč to již z počátku takto negativně hodnotím? No protože Windows je placený operační systém a jakoby paradoxně v mnohém funguje hůře než Linux, který je zdarma. Ale zpět k mým zkušenostem s aktualizacemi a upgrade Windows.

První peripetií je stažení všech aktualizací, které Microsoft vydat od doby, do které se obnovením počítače do továrního nastavení dostanete. Pokud chcete upgradovat na Windows 8.1 musíte to udělat. Moudré je to udělat i pokud aktualizovat nechete, a to už jen proto, aby váš PC byl chráněn proti útokům přes internet.

Pro stažení aktualizací a jejich následnému nainstalování offline používám WSUS Offline Update. To řekněme pro 100% jistotu, aby neaktualizovaný počítač nebyl připojen k Internetu a vystaven tak potenciálním hrozbám zavirování atd. Zvláštní ale je, že byť na jiném PC za pomocí Wsus offline stáhnu všechny dostupné aktualizace pro danou verzi Windows 8, po jejich zaktualizování a připojení k internetu Windows stejně indikuje, že potřebuje stáhnout a nainstalovat cc 500-800 MB aktualizací. Ok, byť nerad ale musím to přijmout.

Další problém je ale se samotným stažením aktualizací. Často systém “vyhledává” aktualizace a třeba několik minut nic nedělá… Netuším, jestli je tak těžké aktualizace nalézt, nicméně vše je hodně pomalé i při následném stahování. Nicméně budiž.

Korunu ale všemu nasadí upgrade na Windows 8.1. Je opravdu nevkusná hloupost, že se upgrade musí provádět přes Windows Store. Stažení jednoho nějakého upgrade DVD, které by obsahovalo vše pro Windows 8 a i instalaci by bylo řešení pro inteligentní lidi. Nebo ještě lépe umožnit čistou instalaci Windows 8.1 rovnou a to se sériovým číslem z třeba OEM verze Windows 8 se kterými byl notebook dodán. Ale to by to nesměl být Microsoft.

Několikrát se mi stalo, že jsem aplikaci Windows Store při startu PC spustil příliš dychtivě, ale počítač ještě nebyl zcela připojen k internetu. Aplikace vyhodí chybu, že PC není připojen k netu, ať jej připojím. Jenže to se mezitím již stalo. Takže Store zavřu a zvonu otevřu, ale on stále tvrdošíjně stojí za svým, že internet není dostupný, byť vše ostatní jej už vesele využívá. Nepomůže nic, ani odpojení od netu – až restartování počítače.

Další “radostí” je to, že při stahování upgrade ve Windows Store (jde o nezanedbatelných 3,6 GB) v jednom okamžiku vás to “vykopne” z obrazovky, kde vidíte kolik procent je již staženo, zda se už instaluje a vůbec v kolika procentech celý proces právě je. Takže jste ve stavu, že více méně tušíte, že se instalují osm tečka jedničky (8.1) ale nevíte jak daleko celý proces je a zda náhodou nezamrzl. To by se přeci u Windows dalo čekat :-))

Vše jsem již 1x úspěšně absolvoval a druhý pokus na jiném notebooku při psaní tohoto článku právě dokončuji. Nakonec se vše povedlo, ale netrvalo to zase tak krátce. To čistá instalace Windows je určitě rychlejší. Dle následně vzniklého adresáře s názvem “Windows.old” málem Microsoft podezřívám, že i při stažení upgradu na Win 8.1 se de facto provede čistá instalace (jen s přenesením již používaných programů a nastavení). Nicméně způsob provedení zdá se mi poněkud podivný.

Po dokončení upgradu samozřejmě doporučuji vytvoření obrazu disku s Clonezilla, jak popisuji v článku Záloha disku nebo diskového oddílu (partitionu) krok za krokem s CloneZilla.

Nicméně jsem na internetu nalezl návod jak provést čistou instalaci Windows 8.1 s originálním OEM licenčním klíčem k Windows 8. Jen co to půjde jej vyzkouším a všem jej budu následně doporučovat. Člověk možná bude mít následně trochu práce s instalací ovladačů (oproti obnoveným systémům od výrobce PC), ale zase bude mít čisté Windows bez crapware a nezaneřáděné aktualizacemi a obskurním upgradem z Win 8 na 8.1


Líbí se Vám můj článek? Dejte mi Like, děkuji:

Tags: ,

One Response to “Aktualizace a upgrade na Windows 8.1, aneb co je na Windows špatně”

  1. Honza Says:

    Návod na stažení instalačního DVD/USB média pro Windows 8.1 upraveného tak aby ho instalovat s Produkt Key z Windows 8.
    http://answers.microsoft.com/cs-cz/windows/forum/windows8_1-windows_install/jak-z%C3%ADskat-instala%C4%8Dn%C3%AD-m%C3%A9dium/fabe5d12-b281-49b2-b7f2-180b1b2483c1

Leave a Reply