Záloha disku nebo diskového oddílu (partitionu) krok za krokem s CloneZilla

Po žádostech čtenářů a i pro svou vlastní potřebu jsem se rozhodl, že si vytvořím postup jak probíhá záloha pevného disku nebo jednoho či více diskových oddílů s použitím kvalitní linuxové zálohovací distribuce CloneZilla. Níže postup tedy přináším.

Pokud máte pevný disk o větším objemu – 250 Gb nebo více – doporučuji si jej rozdělit, viz článek Jak spravovat, rozdělit pevný disk (harddisk)?. Není to nutné, ale nebudete muset klonovat velké objemy dat. Ušetříte mnoho času a zálohy budou menší.

Prvním potřebným krokem je stažení ISO obrazu CloneZilla a následně jeho vypálení na CD nebo vytvoření Live USB, článek: Jak nainstalovat Linux z USB.

Dále budu popisovat verzi se spuštěním z USB disku, CD je jednodušší o 1.ní krok.

 1. v bootovacím menu zvolte bootování (spuštění) systému z USB (u Acer Aspire One to je klávesa F12)
 2. v menu zvolte první položku, která by také měla být aktivní a sice “CloneZilla Live (default settings, VGA 800×600) a podtvrďte ENTERem. Systém se nyní bude načítat a na obrazovce se zobrazovat rozličné textové výpisy.
 3. Nyní se volí jazyk. Čeština není podporována, takže zvolte první volbu – angličtinu (“en_US.UTF-8 – English”) + ENTER
 4. Zvolte opět první volbu “Dont touch keymap” + ENTER
 5. zvolte “Start_Clonezilla” + ENTER. Nyní došlo k samotnému spuštění CloneZilly.
 6. Nyní máte na výběr dvě možnosti. Vztvořit obraz disku do souboru (“device-image”) nebo zkopírování disku na další disk, který je aktuálně k počítači připojený (“device-device”). Pro vytvoření obrazu disku (souboru) zvolte “device-image” + potvrďte klávesou ENTER
 7. Nyní zvolte “local_dev”, to je volba, kterou říkáte, že ukládat obraz budete namístní disk. V dalších volbách byste mohli zálohovat třeba na síťový disk atd. (Jak jsem zálohoval na síťový disk popisuji v článku: Zálohování oddílu disku s CloneZilla na síťový disk.
  7a. nyní se na obrazovce vypíše žluté písmo a to je čas, kdy nejpozději musíte připojit externí USB disk, na který chcete obraz disku uložit. Po připojení disku počkejte 5 raději až cca 8 sekund a potvrďte klávesou ENTER.
 8. Nyní uvidíte jednotlivé oddíly (partitiony) na disku, na který budete zálohu (obraz disku) ukládat. Podporovány jsou systémů souborů linuxu i FAT32 (značen: vfat) i NTFS. Uvidíte také velikost těchto oddílů. Zvolte tedy oddíl na který budete chtít zálohu uložit. Pokud má váš disk pouze jeden oddíl uvidíte pouze tento jeden. Potvrďte ENTERem.
 9. Nyní volíte adresář do něhož se záloha uloží. Samotná záloha si přitom vytvoří vlastní adresář. Když zvolíte “/”, jedná se o kořenový, nejvyšší adresář. Potvrďte ENTERem
 10. Znovu ENTER
 11. Nyní volíte mezi začátecnickým módem s automatickým nastavením a pokročilým. Já doporučuji využít pokročilý (Expert). Pokud ukládáte na USB disk, který má systém souborů ve FAT32 musíte si zvolit pokročilý mód (Expert), protože v něm můžete ovlivnit “rozsekání” zálohy na velikosti po např. 2000 MB. Fat32 totiž nedokáže pracovat se soubory většími než tuším 4000 MB. Větší prostě neuložít. Doporučuji tedy “Expert” mode + potvrdit ENTERem.
 12. Nyní volíte jakou akci chcete s CloneZillou provádět. Zde můžete vybrat “savedisk” – uloží obsah celého pevného disku, nebo “saveparts” – uloží pouze vybrané diskové oddíly. Důležité je myslím zmínit, že samotné informace o rozdělení disku na diskové oddíly (partitiony) se uloží pouze pokud provedete “savedisk”. Případně byste museli informace o velikostech jednotlivých diskových oddílů uložit nějakým dalším programem.
 13. Nyní zadejte název zálohy.Doporučuji bez háčků a čárek a ENTER.
 14. Následuje výběr, který disk se má zálohovat. Potvrďte ENTERem.
 15. Nechte první volbu (jedná se o metodu zálohy) + ENTER.
 16. Doporučuji s pomocí šipek a mezerníku zvolit možnosti “-gm” vypočte MD5 kontrolní součet zálohy, “-gs” vypočte SHA1 kontrolní součet zálohy a měla by být zvolena i volba “-j2” kdy se uloží i skrytá MBR data a 1. oddíl. + potvrďte ENTERem.
 17. Následuje volba komprese. Doporučuji zvolit “-z1” pro rychlé kopírování a větší velikost zálohy nebo “-z2” pro pomalejší a menší zálohu. + ENTER.
 18. Nyní máte možnost zvolit na jak veliké kusy má být záloha “rozsekána” pro šikovnost případného přenesení doporučuji 2000 MB, pokud ale byste někdy mohli chtít data vypálit i na CD disk, zvolte 700 MB. Jinak pro uložení na standardní DVD stačí 4400 MB. Pokud ukládáte na externí disk s NTFS systémem tak je vám tato hodnota v podstatě jedno. Nic nezkazíte ponecháním 2000 MB. Potvrďte ENTERem.
 19. a na konec volíte co má systém provést po dokončení vytváření obrazu disku. “-p true” neudělá nic a čeká následně na vaši akci, “-p reboot” restartuje náseldně počítač a “-p poweroff” následně PC vypne. Potvrdíte ENTERem.
 20. Opět potvrdíte ENTERem.
 21. Nyní pro potvrzení zadejte “y” a potvrďte ENTERem. Následně se započne celý proces zálohování.

Já jsem výše uvedeným způsobem zálohoval nainstalovaný operační systém Ubuntu Netbook Remix 10.10 na svém netbooku s SDD diskem. Velikost disku je 7,76 GB se systémem souborů ExtFS a obsazeno bylo 4,1 GB prostoru na disku. Dle odhadu zálohování záloha měla trvat cca 7 minut při rychlosti cca 560 MB/minutu. Výsledná zkomprimovaná záloha měla co do velikosti 2 GB. Komprimaci jsem zvolil “-z1” tedy tu rychlejší a jak vidíte zkomprimovala data přibližně na polovinu.

UPDATE: Jak obnovit obraz disku (diskového oddílu) najdete v článku Obnova obrazu disku (oddílu) vytvořeného programem CloneZilla.


Líbí se Vám můj článek? Dejte mi Like, děkuji:

Tags: , ,

6 Responses to “Záloha disku nebo diskového oddílu (partitionu) krok za krokem s CloneZilla”

 1. lukas Says:

  Zdravim, mam dotaz/prozbu. Skousim clonezillu kdyz kopiruji disk to disk tak mam 300GB za asi 3 hodiny, kdyz delam disk to image tak mi clonezilla oznami 12 hodin, pokud uplne vypnu kompresi tak 7 hodin. Hardware se nemeni, skousim porad stejne disky na stejnem compu. Nesetkal jsi se s tim? Jaky mas casovy rozdil mezi temito dvema zpusoby? Diky za tvuj cas…;-)

 2. admin Says:

  Disk to disk jsem nedělal, ale je pravda, že je rychlejší. Tím spíše, pokud pracuješ (kopíruješ) z jednoho fyzického HDD na druhý fyzický. Může totiž číst a zapisovat najednou, CPU s daty nejspíše téměř nic nedělá, nepropočítává je.

  Jinak tvorba obrazu (disk to image) je vždy pomalejší, a to i když se vybere varianta téměř bez komprese.

  Jinak časy, které uvádíš (300 GB za 7 hodin) to je cca 42 GB/hodinu, tedy 714 MB/minutu. Což je lepší, než moje rychlost cca 560 MB/min (kopíroval jsem to ale na netbooku). Samozřejmě placené programy jsou rychlejší, ale CloneZilla je zdarma…

  Doporučuji klonovat jen systémový disk se operačním systémem a data nechat jak jsou, viz: http://radja.cz/73/jak-spravovat-rozdelit-pevny-disk-harddisk/ . Ušetří se tím čas i množství přenášených / zálohovaných dat.

 3. Lukas Says:

  Diky za odpoved! Do ted jsem skousel ostatni moznosti, jako jakym systemem to ma delat atd… Potvrzuje se ze opravdu Disk to Disk je nejrychlejsi. (1,4Gb/min) Ja delam kopie celeho disku neb mam strach abych neprisel o rozpracovane projekty takze u mne je to na cely vecer. Ja nejsem admin co musi denne “vyrobit” 5 compu do kancelare, jsem jen obycejny uzivatel stizen tim ze mam porad plny HDD, proto ten objem dat. 😉 Mam na to vedle rozebrany starsi PC. Metodou disk to image jsem asi na polovine rychlosti.

  Takze to nebudu resit, proste vim ze jinak to s Clonezillou nejde a budu to akceptovat.

  Pekny vecer preji

  Lukas

 4. Tomas Hrubec Says:

  Zdravím, Clonezilla funguje dobře, existuje v ní možnost ověřit již stávající zálohy uložené na disku. Děkuji

 5. Petra Says:

  Moc děkuji za super článek!

  Velice mi pomohl při vytváření klonu win7 na externí harddisk.

 6. Petra Says:

  Jenom bych se chtěla zeptat. Obraz disku jsem si uložila na externí disk, kde mám i jiná data. ClonZilla nepřepisuje a zapíše to, kde je na disku volno, že ano? Chci to vědět jenom pro kontrolu.
  Děkuji.

Leave a Reply