Windows 8 (8.1) opět nejsou dokonalé, aneb jeho neduhy

windows 8

Ani nové verze Windows 8 resp. 8.1 nejsou dokonalé. Nečekejte ani, že vyřeší všechny vaše problémy a budou fungovat skvěle. Na toto se člověk musí připravit. U Microsoftu už je to takové nepsané pravidlo.

S příchodem Windows XP bylo říkáno, že to je stabilní systém, který jen tak něco nerozhodí, resp. nezhodí. Pokud nemáte vlastní zkušenost určitě vám spousta dalších dosvědčí, že tomu tak vždy nebylo. Bohužel ani s dalším a dalším operačním systémem situace není vždy ideální.

Nainstaloval jsem si Windows 8 na starší notebook. Výkonem značně nad minimálními požadavky (Core2Duo 2 GHz, 3 GB RAM, 750 GB disk), s drivery po počátečním stahováním a instalování problémy nejsou. Jenže. Tím všechny problémy nezačínají ani nekončí.

První problém přišel po některé z několika již vydaných aktualizací pro Windows 8. Externí dotykový display si nerozumí s režimem spánku. Problém se projevuje tak, že jakmile jedenkrát za aktuální spuštění počítače jej uspíte do RAM (Úsporný režim), přechází do toho režimu téměř nekontrolovaně klidně i jen po 1 až 2 minutě neaktivity. Stačí se otočit od PC a již se uspí. Bez připojeného displaye se problém nevyskytuje. Pokud člověk PC neuspává, také “nezlobí”.

Dalším problémem je např. neodpovídající Správce úloh. Jen pro přiblížení se jedná o dosti podstatnou součást systému Windows, pomocí které můžete prohlížet a ukončovat běžící programy, procesy nebo ty, které se spouští po zapnutí PC. Prostě se jedná o zásadní program systému, kterému by se nemělo stávat, že vám nahlásí “(aplikace neodpovídá)”. Pro “zábavu” někdy se jakoby odmítá zcela spustit. Spustíte jej a nic se neděje. To, že takto zamrznou, či přestanou reagovat i některé aplikace, je již pochopitelnější, omluvitelnější. Viníkem nemusí být jen Microsoft.

Neodpovídající (zamrzlý) správce úloh Win 8

Správce úloh, velmi zásadní součást Windows, kterou prostě nešlo spustit

Po jednom z upgradu systém tvrdohlavě vnucuje dotykovou klávesnici pokaždé, kdy je aktivováno textové pole formuláře. A to i když je přítomná i klasická hardwarová klávesnice. Toto se zdá, že se vyřešilo spuštěním nastavení dotykové klávesnice a to i když jsem nic neměnil, neukládal 🙂 .

Když se přes interní vyhledávání Windows 8.1 (!) (aktualizované z Win 8) budete snažit nalézt vytvoření jednotky pro obnovení (jmenuje se: Vytvořit jednotku pro obnovení), prostě to nenajdete. Ať zadáte cokoliv. Ve Windows 8 se mi nalézt bez problémů podařilo, ve Win 8.1 nikoliv. Musel jsem dohledat složitě přes Ovládací panely. Docela mě následně zaujalo, že Win 8.1 vyžadoval pro vytvoření USB jednotky pro obnovení disk o velikosti 16 GB. Windows 8 vyžadoval jen 256 MB. Hodně divné 🙂

Hledání jednotky pro obnovení ve Win 8.1

Při hledání jednotky pro obnovení ve Windows 8.1 nic nenajdete

Hledání jednotky pro obnovení ve Win 8.1

Ve Windows 8 nástroj pro vytvoření Jednotky pro obnovení najdete. Ale zase po vás bude chtít směšně malý USB flash disk (vystačí si prý s 256 MB)

Tak takové jsou Windows 8 resp. 8.1

Někteří říkají, že Windows jsou dobré jen v lichých verzích. Dobré tak byly Windows 7, Windows 98 (jedná se o obchodní název, nikoliv verzi). Tak uvidíme jaké budou Windows 9 😉


Líbí se Vám můj článek? Dejte mi Like, děkuji:

Tags:

Leave a Reply