Windows 8 při aktualizacích baví, resp. zlobí

Aktualizovat Windows 8 je kříž. Když jsem si pořídil starší notebook (1 rok starý), který sliboval čisté Windows 8, byl jsem nadšen. Nadšení mě ale přešlo,  když jsem se střetl s realitou aktualizace starších Windows.

Původní majitel obnovil Windows do podoby před prvním spuštěním. Použil pro to obnovovací (recovery) oddíl na pevném disku, který výrobci dnes již zcela normálně dělají (místo dodávání instalačních médií k počítači).

Pěkné na všem je, že po prvním spuštění máte v počítači zcela čistou instalaci Windows. No, čistou. Samozřejmě “jen” s programy, které tam dodá výrobce. Ale budiž.

Problém nastane při aktualizaci. Berme, že za cca ten 1-2 roky, bylo vydáno spousta aktualizací operačního systému, které se na běžný počítač stahují postupně. A ty je nyní potřeba nainstalovat najednou a ideálně co nejrychleji.

Při připojení k internetu jsem nejprve chtěl upgradovat va Windows Store na Windows 8.1. To ale nešlo bez předchozí instalace všech dostupných aktualizací pro Win 8. Proč, to netuším. Tak jsem s aktualizacemi začal.

V první várce se dle hlášení Windows Update (ano, tato část systému se i v české lokalikaci jmenuje takto anglicky) jsem dostal hlášení, že je potřeba stáhnout balík 800 – 900 MB. Budiž. Nechal jsem jej stahovat. Na nějaký pohyb progress baru (indikátoru, lišty průběhu, kolik toho je již staženo) rovnou zapomeňte. Pevný disk něco stále chroustal a i když se po cca 35 minutách nic nedělo, jsem se podíval do Správce úloh kolik dat protéká síťovým připojením. K mému překvapení žádné data se nestahovala, ale progress bar stále na nule, ale Update hlásil “stahují se aktualizace. Tak jsem to nevydržel a řekl si, že vše zaktualizuji offline za pomocí WSUS offline a budu snad úspěšnější. A tu chvílí, kdy jsem kliknul na “Zrušit”, progress bar poskočil na nějakých 35 % hotovosti. Jaká radost, ale později. Naštěstí (po dalších 10 minutách chroustání HDD) systém aktualizace nainstaloval.

Aktualizace Windows offline WSUS

Aktualizovat lze i offline s WSUS offline

PC se restartoval a já, že půjdu na instalaci Win 8.1. Ale evidentně jsem stále neměl vše v systému aktuální. Při pohledu na Windows Update na mě smála cifra dalších 1200 až 1300 MB aktualizací ke stažení. S podezřením, že mi Microsoft chce přes net poslat celý nový počítač, jsem přešel na aktualizaci offline. S ní (měla velikost 800 MB) se nainstalovalo to, co systém ještě neměl. Stále to ale pro instalaci 8.1ček nestačilo. Při kontrole ve Windows Update se ukázalo již “jen” (!) cca 450 MB aktualizací (v cca 27 položkách), které je potřeba stáhnout. Tak jsem dal “instalovat” a ze srandy jsem odpojil připojení k internetu. Jaké překvapení, když Update hlásil “stahují se aktualizace” a počítač byl podle všeho přitom offline. Po dlouhém “stahování”, kdy síť data nepřijímala, ale HDD chroustal se progress bar pohnul asi na 4 %.

Aktualizace windows 8

Přehled aktualizací k nainstalování…

Nakonec se proces dokončil, ale zahlásil, že při stahování došlo k chybě a je nutno PC připojit k internetu. Nenainstalovaných hlásil 11 položek, ale o celkové velikosti 450 MB. Prostě není nad aktualizace systému.

Progress bar aktualizace Windows 8

Progress bar při aktualizaci Windows 8

Už se těším, až budu mít vše aktuální a s pomocí CloneZilla si vytvořím obraz disku, pro případnou havárii nebo nutnosti reinstalace. Toto bych již podruhé zažít nechtěl.

Vždy mě napadne, jak by aktualizace vypadaly u auta. Že by nám třeba prodejce prodal auto bez kol a formou servisních balíčků nám každý rok jedno dodal poštou 🙂


Líbí se Vám můj článek? Dejte mi Like, děkuji:

Tags: ,

Leave a Reply