Instalace Linpus Linux Lite ve Virtual PC 2007

Jak jsem se již pochlubil podařilo se mi na instalovat Virtual PC 2007 i na mém systému Windows XP Home, pro který tento “virtuální počítač” není údajně určen. Nyní jsem si řekl, že na tomto Virtual PC vyzkouším instalaci Linpus Linux Lite (verze 9.4) operačního systému určeného pro netbooky a méně výkonné počítače.

Linpus lze z ISO obrazu CD spustit jako Live CD a nebo z tohoto obrazu nainstalovat na pevný disk. Nejdříve jsem tedy zkusil spustit Live CD, ať vím, jak vlastně tento systém vypadá za běhu. Ve Virtual PC Live CD Linpus Linuxu naběhne svižně, ale objeví se jeden malý problém. Nefunguje myš a jak se mi to tak jeví, tak ani klávesnice… Nejdříve jsem myslel, že to je tím, že mám myš i klávesnici připojenu přes USB hub, ale poté mi došlo, že to u virtuálního počítače nehraje roli, vše je stejně virtualizované na běžných portech.

Nicméně systém v Live CD verzi sice není ovladatelný, ale jeho vzhled drobně popsat mohu. Systémová lista je poněkud větší než jsme na to zvyklí z Windows, ale i některé jiné Linux operační systémy ji mají takovou. Všemu nahoře vévodí barevně odlišené oblasti využívání počítače, kterými jsou: Internet, Work (práce), Learn (učení), Play (hraní), Setting (nastavení). Nutno také dodat, že tato instalace (minimálně Live CD) Linpusu je oproti verzi předinstalované na Acer Aspire One pouze v anglické verzi.

Když tedy nefungovala klávesnice a myš v Live CD verzi, rozhodl jsem se zkusit běžnou instalaci Linpus Linuxu ve virtuální PC. Nicméně nefunkčnost myši i klávesnice se opět opakovala. Nejsem nějaký zcela kovaný odborník na Linux ani virtuální počítače, takže problém nejspíše nebudu hlouběji řešit… Nicméně očekával bych problém částečně na obou stranách. Tedy u Linpus Linuxu i u virtuálního počítače. Co tedy budu chtít dále zkusit, je nějaké jiné alternativní virtualizační prostředí a zkusit v něm Linpus a poté si Linpus zkusit nainstalovat i na svůj běžný notebook HP****. Jsem totiž z Linpus Linuxu přímo nadšen ze svého netbooku, kde je schopen nastartovat za méně než 20 sekund. Najděte mi druhý takový operační systém a já ho snad ihned poběžím vyzkoušet 🙂 .

Celkově tedy pokus o vyzkoušení Linpus Linux Lite dopadl debaklem, tak snad se to v jeho příští verzi zlepší…


Líbí se Vám můj článek? Dejte mi Like, děkuji:

Tags: ,

2 Responses to “Instalace Linpus Linux Lite ve Virtual PC 2007”

 1. Petr K. Says:

  Pár operačních systémů jsem na virtuálních “mašinách” otestoval, ale platilo:
  Windows(DOS) – na Virtual PC
  Linux – na Virtualbox
  Hlavně hodně linuxových distribucích nefungovalo na Virtual PC, takže ten Linpus vyzkoušej na Virtualboxu.
  Sice jsem ho instalovat nezkoušel,ale jako Live CD mi fungoval se vším všudy.

 2. admin Says:

  Mohu jen souhlasit. Virtual PC hold je uzpůsoben zejména a hlavně pro virtualizaci operačních systémů Microsoftu…

Leave a Reply