Zátěžový test čtení PDF na Android telefonu Samsung GT-i5800

Možná jste řešili obdobný problém. Máte poměrně veliký PDF dokument a zajímá vás jestli váš chytrý Android telefonu bude schopný jej zobrazit. Pro své potřeby mě zajímalo to stejné a ověřil jsem možnosti.

Od kamaráda jsem se dostal k naskenovaným poznámkám, které čítají asi 70 stran. Jedná se o vložené nejspíše JPG soubory v PDF dokumentu. Tak pěkně jak je produkuje mnoho z dnešních skenerů. Výsledný dokument má cca 140 MB. Takže co do velikosti se nejedná o ten nejmenší.

Pro potřeby tisku jsem jej s pomocí programu PDF Tools ořízl, ale šel jsem k lékaři, text jsem chtěl mít sebou, ale nechtělo se mi brát vytištěné papíry. 70 stran je přeci jenom dost. Takže jsem se jal ověřit, jestli daný dokument dokážu otevřít i na svém mobilu.

Musím říci, že mám Samsung Galaxy 3 GT-i5800. Dnes se již nejedná o nejnovější model, důležité jsou ale parametry. Disponuje 256 MB RAM paměti a má tuším 600 MHz procesor. Nahrál jsem tedy požadovaný PDF soubor na microSD kartu (pro začátek i ve formě testu (prvních 10 stran) a jal se ho otevřít s oficiální Adobe Readerem pro Android.

Testový soubor s prvními 10ti stranami jsem otevřel zcela bez problémů. Telefon nemá největší úhlopříčku displaye (což já považuji za výhodu), ale pro čtení PDF to není to nejlepší. Nicméně text se dal plynule zoomovat i s ním pohybovat. S využitím senzoru natočení se dalo vše uzpůsobit do podoby prozatímního čtení. Text byl menší, ale pro mé oči čitelný.

Povzbuzen tímto jsem přešel na 140 MB soubor. Byl jsem téměř opařený, když jsem zjistil, že se načetl téměř stejně svižně jako předchozí 10 MB soubor. Také přechod (listování) mezi stránkami byl bez problémů.

Musím smeknout klobouk dolů, že buď Android sám a nebo zejména originální PDF prohlížeč Adobe Reader je dobře udělaný. Že si poradil s takovýmto souborem, který se snad i na mém notebooku otevírá pomaleji, je podle mne výkon.

Kdyby dnešní Androidí tablety neměly aktivní displaye je evidentní, že by se na nich PDF dokumenty četly skvěle.


Líbí se Vám můj článek? Dejte mi Like, děkuji:

Tags: , ,

Leave a Reply