Jak si zázračně zvětšit volné místo na disku ve Windows

Používám na svém notebooku (dnes) již postarší Windows XP, to vše na 120 GB pevném disku. To není moc a s postupem doby se mi disk zaplnil. Nedávno jsem ale přišel na téměř zázračný postup jak z 600 MB volného místa udělat přes 4 GB (4 000 MB).

Vše je až překvapivě jednoduché.

Windows XP používají jako systém souborů NTFS. Již v samotném nastavení diskové jednotky lze nastavit kompresi pro úsporu místa. To jsem ale nikdy nepoužíval a ani to nehodlám používat.

Když ale vy výpisu jednotlivých jednotek – Tento počítač – kliknete pravým tlačítkem myši na váš pevný disk a dáte volbu “Vlastnosti” uvidíte o něm jednotlivé podrobnosti o kapacitě a koláčový graf. V pravé části je poté ono téměř kouzelné tlačítko “Vyčistit disk”.

Poté systém chvíli počítá kolik místa je schopen vyčištěním uvolnit. Následně zobrazí okénko s jednotlivými položkami, jejichž vymazáním je možno místo ušetřit. Pokud chcete, můžete některé odškrtnutím zrušit. Co mě v mém případě překvapilo, byl fakt kolik místa byl program schopen ušetřit “Kompresí starých souborů”. Udával prazvláštní číslo 4 356 00 (nejspíše MB). Na první pohled by mohlo jít o cca 435 MB, ale jak se následně ukázalo šlo o více. Z původního volného místa cca 600 MB, jsem se totiž dostal na 3 GB a to jsem čištění kvůli nedostatku času přerušil. Po jeho celkovém dokončení jsem se dostal na cca 5 GB. Jinak disk má celý 100 GB a před vyčištěním měl již zmiňovaných cca 650 MB volného místa.

Vyřešením (alespoň částečným) situace jsem rád, protože mě koupě nového disku již tolik netlačí. Také jsem při procházení disku narazil na mnohé zbytečné a nepotřebné data, která taky šla smazat. Jako vždy se vyplácí pořádnost ihned při práci s daty, než je následovně roztřiďovat a hledat ta, která lze smazat.

Pokud budete také takto uvolňovat místo na disku, doporučuji následně diskovou jednotku defragmentovat. Zrychlí se tak a počítač bude svižněji pracovat. Bohatě postačuje defragmentace obsažená ve Windows (Start – Příslušenství – Systémové nástroje – Defragmentace disku). Problém ale je, pokud máte na daném disku méně než 15 % volného místa. Poté musíte využít služeb některého z alternativních programů pro defragmentaci. Mě se osvědčil Defraggler, který si poradí i s diskem, kde je pouze 4 % volného místa. Program sice zobrazí hlášení, že defragmentace bude pomalejší a bude déle trvat, ale funguje. Při 5 % a více procentech začne Defraggler pracovat bez varování.


Líbí se Vám můj článek? Dejte mi Like, děkuji:

Tags: , ,

Leave a Reply