Notebook za cenu netbooku, HP 635 je prostě levný

Pro všechny uživatele a zákazníky je jistě příjemné, že ceny počítačů a notebooků obecně klesají. Výkon strojů přitom více méně roste. Jediným menším problémem tak je místo, kde se dnes 99 % elektroniky vyrábí a fakt, že občas porouchá.

Většina elektroniky se vyrábí v Číně. Další věcí je poruchovost. S to je trochu problém, protože, když vezmeme v potaz fakt, že elektronika je levnější a vyrábí se v obrovských sériích možná, že procentuálně je míra poruchovosti +/- stejná.

Zpět ale k zajímavému notebooků HP 635 (společnost Hewlett-Packard). Minimálně cenou se jedná o tzv. low-end přístroj, který zaujme především cenou. A tou opravdu zaujímá.

Možné využití HP 635tky

Při samotné koupi, či při rozhodování o koupi notebooku je myslím důležité se rozhodnout na co bude využíván. Pokud se kupuje notebook pro brouzdání na internetu, Skype a psaní e-mailů není potřeba aby se jednalo o výkonný hi-end přístroj. Stejně tak ale samozřejmě naopak. Nevýkonný stroj je pro náročné hraní PC her a střih a kódování videa ne příliš vhodný.

U 635tky si tedy rovnou řekněme, že je vhodná na běžné použití počítače. Ideální tedy pro brouzdání na internetu, e-maily, nějaké to menší stahování a klidně VoIP a Skypování, psaní textů, tvorbu prezentací atd.

Technická specifikace

Jak již bylo zmíněno, nejedná se o špičkový a výkonný notebook. To ale neznamená, že nevykoná dobře 90 % potřebné práce. Procesor má AMD E-300 o taktu 1,3 GHz DC (dvoujádrový) a 2 GB RAM. Toto jsou nejspíše nejslabší místa notebooku – procesor a RAM. Ale opět na běžnou práci ani toto není žádnou překážkou. Protože je u mnohých procesorů obtížné odhadnout jaký mají výkon, uvádím, že tento AMD E-300 má Passmark CPU Mark na úrovni 595 bodů. Přičemž procesor Intel Atom N450 @ 1.66GHz známý z netbooků má 318 bodů. Můžeme tedy vidět, že výkon je cca 2x tak velký oproti netbookům. Pevný disk má kapacitu dostačujících 320 GB, DVD mechanika je SuperMulti, dokáže tedy zapisovat a číst i DVD-RAM disky i dvouvrstvé (DL) DVDčka. Přítomna je i 0,3 MPx webkamera.

Display má rozměr 15.6″ při dnes standardním rozlišení 1366 x 768 pixelů. Super je fakt, že display je matný. To mnoho levných notebooků nemá. Stejně tak se RAM paměť dá rozšířit až na 8 GB. Opět výborné pro případný upgrade.

Přítomny jsou tři USB 2.0 porty, a SD/MMC čtečka paměťových karet. Potěší jistě i výstup pro HDMI. Baterie je 6ti článková a výdrž je udávaná až 5 hodin. V reálných podmínkách počítáme tak 4 až 4:15.

Operační systém

Protože se jedná o nyní snad nejlevnější nový notebook na trhu nečekejte předinstalované žádné Windows. Předinstalovaný je operační systém SUSE Linux Enterprise 11. Ten je sice fajn, ale obecně jen a jen doporučuji rozšířenější distribuci Ubuntu.

Používání daného SUSE i případná instalace Ubuntu je dosti jednoduchá. Linux je dnes obecně uživatelsky stejně přívětivý jako Windows. Instalace nových programů je snad ještě jednodušší. Stačí spustit Centrum software a vybrat si z tisíců bezplatných programů. Ty se vám samy stáhnout z internetu a nainstalují. Když poté jsou uvolněné nové verze systém vám sám nabídne jejich aktualizaci. Prostě jednoduché. Jedná se o princip, který Microsoft chce nasadit u svých Windows 8. Jak vidíte Linux již toto má 🙂 .

Cena a závěrem

Cenově můžete HP 635 najít již od 6 698,- Kč i s DPH. Většina těch známějších e-shopů jej ale prodává za cenu 6 990,-.

Jako dobrý bonus se zdá zdarma přiložená taška na notebook.

Pokud tedy hledáte levný notebook pro běžnou či základní práci není snad lepší volba. Tedy přesněji: není levnější volba. Jediným kompromisem musí být smíření se s OS Linux. Případným dokoupením licence Windows (za cca 2000 Kč) se totiž notebook již nevyplatí.


Líbí se Vám můj článek? Dejte mi Like, děkuji:

Leave a Reply