Jak mít vždy aktuální datum nebo i čas v dokumentu Open Office

Chtěl jsem mít v textovém dokumentu vždy aktuální datum, aby když si jej vytisknu jsem hned poznal, který je aktuálnější, novější. I v textovém editoru Open Office je možnost vložení pole s datem, níže popíšu jak udělat, aby vždy zobrazovalo aktuální datum či i čas.

Samotné vložení není ničím složitým. Stačí zvolit z menu Vložit – Pole a nyní máte na výběr datum, čas, rozličné počty stránek, názvy dokumentu atd. Mě v tuto chvíli zajímalo pouze datum a čas.

Vložit šlo (a jde) bez problémů, jenže se nechtělo aktualizovat. Proto, aby se aktualizovalo je potřeba změnit jeho (řekněme) “formát”. Pole je od normálního textu v Open Office (textovém editoru tohoto balíku) odlišeno tím, že má šedý podklad. Dvakrát tedy na toto pole klikněte levým tlačítkem myši a zobrazí se vám dialogové okno Editace pole.

Zde v druhém sloupečku jsou dvě hodnoty, přitom ta první (vybraná) má v závorce poznámku “stálá” (či nějak podobně, v angličtině to je “fixed”). Zde stačí to přepnout na druhou hodnotu bez dovětku a vše potvrdit OK.

Pokud máte více polí, které chcete aby se aktualizovaly, tak výše uvedené proveďte pro všechna pole. Na “aktualizační” verzi si takto můžete dle mých zkušeností přepnout již zmíněné datum a čas.

Nyní při každém otevření si dokument načte aktuální datum a čas.

Co ale dělat, když chcete aby se čas změnil během vaší práce, když si chcete uložit (vytisknout) novější verzi?

Máte dvě možnosti. Nejjednodušší je zmáčknou klávesu F9 a pole by se měla aktualizovat. Pokud máte radši menu a jeho položky najdete tuto funkci v Nástroje – Aktualizace – Pole. Uvedenu tam máte i již výše zmíněnou klávesovou zkratku.

Nejde o nic složitého, ale člověk k tomu musí dojít. Buď pomocí návodu, nebo vlastní (bolestivou) zkušeností :-).


Líbí se Vám můj článek? Dejte mi Like, děkuji:

Tags:

One Response to “Jak mít vždy aktuální datum nebo i čas v dokumentu Open Office”

  1. oo.cz Says:

    http://www.openoffice.cz/navody/jak-pracovat-s-poli-ve-writeru-informace-o-dokumentu-autorovi

Leave a Reply