Zvuková karta do USB, toť AXAGO ADA-20

Před nějakou dobou jsem viděl takovou “obyčejnou” zvukovou kartu do USB. Chtěl jsem ji použít pro rychlé připojení mikrofonu i sluchátek pro použití u programu Skype. Nakonec jsem je ale nekoupil. Nyní mě ale okouzlila jiná karta, která slibuje více.

Po krátkém hledání jsem narazil na kartu AXAGO ADA-20, která se pyšní přídomkem “virtual 7.1 audio adapter”. Každopádně dle stránek eshopu exasoft.cz, který ji nabízí, nepotřebuje pro svůj běh instalaci žádných ovladačů a to jako pro Windows, tak i Linux. Což mě hodně zajímalo. Chtěl jsem tuto kartu totiž používat na Linuxu (distribuci Ubuntu).

Jinak daná karta je veliká cca jako USB disk, s tím, že má stereo audio výstup (např. do reproduktorů nebo na sluchátka) a mono vstup pro mikrofon. Velmi lákavé jsou dvě hardwarové tlačítka pro ovládání hlasitosti a další dvě tlačítka pro okamžité ztlumení mikrofonu nebo audio výstupu.

Kartu jsem si koupil za hezkých 254 Kč a hned se jak ji zkoušet. Mohu potvrdit, že na mém linuxu Ubuntu 10.10 karta opravdu fungovala bez instalování jakýchkoliv ovladačů. A to k ní je přiloženo i CD s ovladači.

Drobná věc, která mě zamrzela je fakt, že hardwarové tlačítka pro ovládání hlasitosti fungují pro globální zvuk celého systému a ne pouze zvukového výstupu na tuto zvukovou kartu. Nicméně i přes to je tato karta ideální pro mé použití v bezplatném programu pro mixování hudby pro Windows i Linux a to Mixxx. Program i kartu doporučuji :-). Použití karty ve spojení s programem se chci věnovat v dalším příspěvku, stejně tak tomu jak karta bude fungovat se Skypem ve Windows.

Zároveň jsem rád, že jsem kartu včera koupil a ještě včera večer ji úspěšně otestoval. S jejím zprovozněním na mém netbooku Acer Aspire One A110 ZG5 oprabdu nebyl problém.


Líbí se Vám můj článek? Dejte mi Like, děkuji:

Leave a Reply