Jak si uložit a číst články z Wikipedie do Kindle čtečky

Možná vás také zaujaly některé (více či méně) články na internetové encyklopedii Wikipedia, ale nechtěly se vám číst online. Zde popisuje zcela jednoduchý postup jak si je číst v pohodlí na čtečce elektronických knih Kindle.

Základem všeho a tím, čím to vše začíná je možnost exportovat obsah Wikipedie do formátu PDF nebo ODT (OpenDocument Text formát). Pro naklikání stačí, když se v levém menu u kteréhokoliv článku na Wikipedii podíváte na položku “Print/export”, kde se vám rozbalí tři volby. Klikněte na “Create a book”, na české verzi “Vytvořit knihu”. Nyní kliknete na zelené tlačítko “Starr book creator” (českou verzi myslím není potřeba popisovat) a můžete si to své vlastné knihy přidávat zvolené články z encyklopedie. A to přes zelené + tlačítko s textem “Add this page to your book”. Dokonce vám systém dokáže doporučit stránky, které by vás také mohly zajímat, přes “Suggest pages”. Až máte požadaované stránky “naklikané” stačí kliknout na “Show book”.

Zde si můžete zvolit název knihy, přeuspořádat pořadí stránek, vytvořit kapitoly atd. Pokud ale nechcete ztrácet čas (tak jako já) stačí, kdy se zaměříte na box vlevo níže, který je nadepsaný “Download”. Vše můžete stáhnout v PDF, ale to by nyní pro Kindle nebylo vhodné. Zvolte tedy z roletky OpenDocument Text a klikněte na tlačítko “Download”.

OpenDocument Text neboli ODT je formát textových dokumentů, které bez problémů otevřete v Open Office nebo i MS Word. A toho také následně využijeme.

Já osobně používám Open Office, takže v něm si i stažený soubor otevřu. Nyní je zapotřebí stažené články z encyklopedi upravit tak, aby byly na čtečce čitelné. Ve výchozím nastavení mají totiž formát A4 a malé písmo, což by nevyhovovalo.

Dle mých testů stačí změnit formát stránky na A5 a ve stylech dokumentu – v Open Office je vyvoláte klávesou F11 změnit nastavení stylu “TextBody”. Doporučuji zvolit ve stylech odstavců “TextBody”, poté přepnout na styly textu a zase zpět. Stylů se najednou objeví mnohem více a editace daného stylu se – z pro mě neznámého důvodu – projevuje jinak, než kdybyste to neudělali. Nevím proč, ale prostě to tak funguje.

Daný styl “TextBody” ovlivňuje běžný text. Nyní v něm v záložce “Font” doporučuji nastavit běžnému textu velikost 15 pt. Následně vše vyexportvat do formátu PDF, což OpenOffice umí. Dané PDFko si následně bez problémů v Kindle čtečce otevřete a vše je krásně čitelné. Testoval jsem na článcích v angličtině, ale vše by mělo fungovat i na ty české.

Se svými zkušenostmi se můžete podělit do komentářů níže.


Líbí se Vám můj článek? Dejte mi Like, děkuji:

Tags:

One Response to “Jak si uložit a číst články z Wikipedie do Kindle čtečky”

  1. Niki Says:

    Díky za návod, moc mi pomohl! Nejdřív jsem se bála, že to nezvládnu, ale šlo to v pohodě. Dala jsem si tak do čtečky texty Blind Guardian, na který jsem se chtěla kouknout 🙂 Ještě jednou díky!

Leave a Reply