Připojení počítače k internetu za pomocí Android mobilu u Vodafone

Potřeboval jsem být připojený na chalupě se svým počítačem k internetu a hledal jsem cestu jak toho dosáhnout. Nakonec jsem to vyřešil za pomocí chytrého mobilu se systémem Android a internetovým paušálem od Vodafone.

Co je k tomu zapotřebí:
Předně je potřeba mít aktivní připojení k internetu. Je možno využít připojení (u Vodafone) na 2 dny za 75 Kč. FUP limit přenesených dat je 500 MB na dva dny, což je docela velkorysé.

Další možnost je aktivovat si Internet v mobilu na plno za 315 Kč / měsíc s FUP limitem 600 MB. S tím, že po jeho dosažení dojde ke zpomalení připojení.

Nyní je ale potřeba spojení “dostat” z mobilu do počítače. A zde je docela šikovný chytrý mobil se systémem Android. Můj mobil Samsung GT-i5800 má Android 2.2 Froyo. Ten podporuje sdílení internetového připojení přes USB kabel. TO je praktické i protože mobil se tím automaticky i nabíjí.

Další možností je sdílení připojení přes WiFi. Mobil je tak připojený k internetu a pracuje v režimu WiFi routeru, takže k němu můžete připojit až 5 zařízení, která se takto také mohou dostat na internet. Tuto “fajnovůstku” podporuje právě až verze 2.2 či vyšší.

Nicméně ve většině použití dostačuje připojení přes USB kabel.

Velmi zajímavé pro mne bylo zjištění, že u operačního systému Ubuntu 10.10, který provozuji na svém netbooku Acer Aspire One A110, stačilo mobil připojit, aktivovat sdílení připojení k netu přes USB a vše fungovalo. Ubuntu systém zahlásil připojení k internetu a vše fungovalo. Bez jakéhokoliv stahování nebo instalování ovladačů. Prostě Plug and play – připoj a používej.. (hrej si) 🙂

Rychlost připojení je samozřejmě závislé na dostupné technologii. Zkoušel jsem připojení za pomocí 3G sítě v Ostravě a následně za pomocí starší EDGE*** u Zlatých hor v Jeseníkách. Musím vám říci, že rychlost byla na netbooku subjektivně téměř stejná. Pro běžné brouzdání a stahování nenáročných příloh e-mailů ve velikostech řádově do 3 MB bezproblémově použitelná. Vše s dostatečně rychlými reakcemi.


Líbí se Vám můj článek? Dejte mi Like, děkuji:

Tags: ,

Leave a Reply