Jak mi online disk Dropbox zachránil nervy (a data)

Již nějakou dobu používám online disk Dropbox. A to zejména tak, že si na něj zálohuji důležité dokumenty. Je to snadné a rychlé, stačí být jen připojený na internetu. Předtím jsem zálohoval na USB flash disk, ale to vždy trvá než jej připojíte, odpojíte atd.

Nyní se mi ale stala menší nehoda s operačním systémem a jsem opravdu rád za to, že Dropbox používám. I když mi jedna  jeho vlastností trochu “zavařila”.

Co jsem předně dělal: Místo abych soubor měl jen na svém pevném disku a na Dropbox jej zálohoval s těmi důležitějšími pracuji tak, že je mám rovnou v Dropbox složce na svém PC a soubor se při každém uložení synchronizuje s online úložištěm. Během chvilky je tak vždy zazálohovaný online. Zdá se to jako dobrá služba, ale nyní jsem zjistil, že to má i své slabiny. Spadl (resp. zamrzl) mi systém Windows XP a tento neuložený soubor se na mém PC poškodil. Nevím jestli při pádu, nebo po dalším zapnutí počítače, ale prostě tento poškozený soubor se sesynchronizoval s online úložištěm a přepsal mi ten dobrý zazálohovaný soubor. Chívíli jsem ztrácel nervy a přemýšlel kde a jak mám nějakou další zálohu tohoto souboru, když jsem po chvíli “hraní si” s menu webového rozhraní Dropboxu přišel na to, že je vše zahráněno.

Služba Dropbox totiž naštěstí kromě aktuální verze souboru archivuje i jeho minulé verze. Oh, jak já za to děkuji! Ani nevíte jak jsem byl šťastný, že se mi podařilo data obnovit. V rozhraní tak najdete snad všechny editace daného souboru. Já našel minimálně změny za několik dní a to provádím změny u souboru klidně i několikrát denně.

Když se připojíte do webového rozhraní, tak ve výpise souborů klikněte na malou šipku dolů vždy na konci řádku s názvem určitého souboru. Ukáže se vám menu a v něm kromě dalších položek je i “Previous versions” (česky: předchozí verze). Dostanete se tak na přehled změn souboru, kde si můžete vybrat, kterou verzi chcete obnovit a jednoduše kliknete na tlačítko dole “Restore” (obnovit). Během chvilky máte tuto verzi obnovenou na online úložišti.

Tato funkce mi zachránila data (i nervy) a dostal jsem svá data. Musím tedy říci, že pracovat s Dropboxem se mi opravdu vyplatilo. Jen tak mimochodem každý u nich dostane 2 GB dat zdarma a navíc k nim může přistupovat i v chytrém Android telefonu, či z dalších počítačů. Já se k němu např. přihlašuji i ze svého netbooku Acer Aspire One A110.


Líbí se Vám můj článek? Dejte mi Like, děkuji:

Leave a Reply