Změna pořadí ůčtů v Thunderbirdu

Narazil jsem na problém, že mi nevyhovovalo pořadí v jakém jsem měl vytvořené e-mailové účty v e-mailovém klientovi Mozilla Thunderbird. Ve výchozím nastavení se vám nově vytvořené e-mailové a další účty totiž řadí až zcela na konec. Našel jsem na internetu několik řešení, vyzkoušel je a přináším zde dvě fungující.

První a asi nejjednodušší řešení je nainstalovat si rozšíření Folderpane tools, které umožňuje nastavit jak výchozí e-mailový účet tak i pohodlně a s grafickým rozhraním měnit pořadí e-mailových a dalších účtů v Thunderbirdu. Teoreticky můžete rozšíření nainstalovat, změnit pořadí účtů a doplněk zase odinstalovat.

Druhá možnost je udělat vše hezky “ručně” a to vyžaduje vstoupit do souboru “prefs.js”, který se nachází v adresáři vašeho uživateslkého profilu Mozilla Thunderbird. Pokud jste neměnili umístění profilů, jak jsem o něm již psal, poté najdete profily dle operačních systémů v následujícím umístění:

 • pro Windows Vista / 7: C:\Users\[Uživatelské jméno]\AppData\Roaming\Thunderbird\Profiles\
 • pro Windows XP / 2000: C:\Documents and Settings\[Uživatelské jméno]\Data aplikací\Thunderbird\Profiles\
 • Linux: ~/.thunderbird/
 • Mac OS X: ~/Library/Application Support/Thunderbird/Profiles/

Následně je profil v adresáři, který je pojmenován nějak takto “a8f1ve1c.default” (u každého profilu je název adresáře jiný).

Postup:

 1. nejprve vypněte program Thunderbird pokud jej máte otevřený
 2. soubor “prefs.js” si nejprve někam zkopírujte jako zálohu
 3. poté “prefs.js” otevřete v textovém editoru. Osobně doporučuji PSPad, ale obyčejný notepad by snad měl také stačit.
 4. najděte řádek, který by měl vypadat nějak takto: user_pref(“mail.accountmanager.accounts”, “account1,account3,account2”); vyhledávejte tedy dle názvu dané proměnné, tedy řetězec: “mail.accountmanager.accounts”
 5. nyní můžete změnit pořadí jednotlivých účtů

Pozor! Berte ale na vědomí, že dle mého zjištění je “account1” virtuální složka “Lokální složky” a tedy ji nechte na prvním místě. Účet, který se vám tedy v Thunderbirdu ukazuje jako první je ve výpisu až na druhém místě. Ve výše uvedeném příkladu tedy první bude účet s označením “account3”. Tento “první” účet “account3” musí být zároveň nastaven o řádek níže jako výchozí v nastavení: user_pref(“mail.accountmanager.defaultaccount”, “account3”); Pokud toto dodržíte tak se vám bez větších problémů změní pořadí profilů.

Pokud jste tedy hračičkáři a rádi si nastavujete věci sami doporučuji klidně zkusit ruční nastavení. Pokud chcete naopak sázku na jistototu a s počítačem nejste velcí kamarádi doporučuji spíše použití rozšíření Folderpane tools.

Já osobně zkoušel ruční postup na Thunderbirdu verze 3.1.6. Vycházel jsem z návodu pro Thunderbird někdy z roku 2006 a funguje.


Líbí se Vám můj článek? Dejte mi Like, děkuji:

2 Responses to “Změna pořadí ůčtů v Thunderbirdu”

 1. Václav Says:

  Zdravím,
  ten user_pref(”mail.accountmanager.defaultaccount”, se mi daří prohazovat, ale ty ostatní ne, řádek user_pref(”mail.accountmanager.accounts”, “account1,account3,account2… sám nic nedělá, ať to porohazuju jak chci :o(((

 2. admin Says:

  Zdravím, a necháváte na prvním místě v příspěvku zmíněný účet, který reprezentuje “Lokální složky”? Alternativou je použít toto rozšíření, díky kterému se změna dá provést i bez “hrabání” v kódech: Folderpane tools.

Leave a Reply