Jak efektivněji využívat Dropbox online disk pro zálohování

V jednom z minulých článků jsem psal o snadnosti zřízení služby Dropbox a toho jak snadno na ni pravidelně zálohovat svá data. Mezitím jsem ale přišel i na další, snad ještě elegantnější způsob, jak na tento disk zálohovat jakýkoliv soubory z počítače opravdu na 3 kliknutí myši. Je to v praxi velmi snadné.

Klíčem k celé jednoduchosti je položka “Odeslat” (anglicky se jmenuje “Send to”) z kontextové nabídky pravého tlačítka myši, když toto pravé tlačítko zmáčknete nad nějakým souborem ve Windows. Tato funkce slouží k odeslání souboru na určité umístění v počítači. Pokud trochu čtete myšlenky, tak nejspíše už víte tam mířím.

Elegantním řešením lze přidat další položku do tohoto seznamu “Odeslat” a snadno tak můžete překopírovat jakýkoliv soubor do složky (říkejme ji třeba: synchronizační složka), kterou si synchronizuje Dropbox z vaším online diskem. V praxi tedy během snad 1-2 sekund pošlete soubor do složky na svém počítači, ze které je soubor zcela automaticky poslán na službu Dropbox. Jak jednoduché…

Teď jak toho docílit aby i ve vašem počítači přibyla položka “Dropbox” v menu “Odeslat”.

Stačí kliknout na tlačítko “Start” a zvolit položku “Spustit”, a zde zadáte příkaz: sendto

Po potvrzení příkazu se vám otevře složka “SendTo”. Alternativně ji můžete nalézt v umístění: C:\Documents and Settings\–vaše uživatelské jméno–\SendTo . Jedná se ale o skrytou složku, takže většinou musíte mít povoleno zobrazování skytých složek. První způsob by měl fungovat vždy.

Nyní když jste v této složce, tak stačí vytvořit zástupce, který bude odkazovat na vaši složku (říkejme ji třeba: synchronizační složka), která se synchronizuje s online diskem. Pro ty, kteří nejsou s počítačem až takoví kamarádi stačí v menu vybrat “Soubor” – “Nový” -“Zástupce” a následně daný adresář nalézt.

Následně se vám v menu “Odeslat” u každého souboru po kliknutí pravým tlačítkam “na něj” ukáže i název dané složky. Když ji zvolíte tak se daný soubor do této vaší složky zkopíruje a následně je ihned odeslán i na váš online disk. Můžete tedy takto opravdu během sekundy zazálohovat jakýkoliv soubor, který máte na počítači.

Pokud chcete mít v datech na tomto online disku větší pořádek, tak si můžete v synchronizační složce vytvořit podadresáře a v adresáři “SendTo” si můžete vytvořit odkazy i na tyto podsložky. Opět tak můžete snadno zazálohovat a navíc i rozhdnout o umístění souboru v rámci této zálohy.

Mě osobně se tento způsobe velmi líbí a používám jej nyní místo zálohování na USB flash disk, což bylo vždy tak trochu otravné jej neustále připojovat a odpojovat…


Líbí se Vám můj článek? Dejte mi Like, děkuji:

Tags:

Leave a Reply