Virtuální zálohovací a sdílející disk Dropbox zřídíte během chvilky

Zajímavou službu zdarma poskytuje na internetu Dropbox. Jedná se o virtuální online disk, který disponuje výbornou funkcí – synchronizuje obsah vámi vybrané složky ve vašem počítači. Všechno, co do této složky nahrajete se automaticky sesynchronizuje s obrazem této složky na internetu. To, že tento prostor na webu může být až 2 GB je myslím na běžné dokumenty dostačující. Navíc vše lze použít i na spolupráci a sdílení  webové složky s více přáteli nebo spolupracovníky.

Registraci lze provést online na webu Dropbox, nebo stačí, když si stáhnete klienta a při instalaci si účet vytvoříte. Potřebujete zadat e-mail, heslo a následně adresář, který se bude synchronizovat s vaším online Dropbox diskem. Celý proces instalace je opravdu rychlý a během cca 5 minut je vše nakonfigurováno.

Na mém cca 4 Gb/s internetovém připojení synchronizace probíhá docela rychle a okamžitě. Po instalaci se vám v oznamovací oblasti systémové lišty Windows (oblast vpravo kde jsou hodiny) usídlí ikonka Dropboxu, která informuje o stavu synchronizace, umožňuje rychle otevřít místní Dropbox složku a ukazuje poslední změny (nahrané soubory atd.). Je v ní možno také nastavit pauzu na synchronizaci. To je myslím rozumné a chytré, něco podobného jako měl indexovací program Copernic Desktop Search proto abyste měli možnost pozastavit jeho neustávající indexaci.

Použití Dropbox disku vidím zejména jako snadnou formu zálohování. Nemusíte připojovat žádný flash disk, prostě jen požadovaný soubor nahrajdete do Dropbox složky a její program se postará o nahrání dat na internet. S trochou snahy lze použít komprimační program (např. ZIP, 7-zip) a data zkomprimovat aby nezabírala tolik místa.

Pokud pracujete na nějakém projektu, který se skládá z vícero souborů, složek a nebo si chcete komprimaci ZIPem a vše kolem ulehčit, doporučuji použít další vyloženě zálohovací program TaskZip. Ten soubory z pracovního umístění zkomprimuje a umístí do Dropbox složky, kde se již její klient postará o upload na online disk. Data jsou tak zkomprimovaná a navíc i zazálohovaná. Docela jednoduché ale přitom i trochu geniální 🙂 .

TaskZip – aniž bych mu zde chtěl dělat reklamu – dokáže cyklické zálohy s tím, že drží třeba 3 poslední verze a další maže. Jedná se o šikovný malý program, který podporuje i ochranu heslem, pokud byste internetu nevěřili. Jeho trochu složitější obdoba je třeba Cobian Backup. Zálohovací skripty dokáže také vytvořit Quick Zip, ale osobně jsem jej zatím nezkoušel. No programů, které lze s Dropboxem zkombinovat je více a všechny myslím přinášejí potřebný komfort a efektivnost v zálohování. Osobně myslím, že není nic více frustrujícího než ztracená cenná práce na počítači.


Líbí se Vám můj článek? Dejte mi Like, děkuji:

Leave a Reply