Copernic Desktop Search – další z vyhledávání na osobním počítači

Píši další “z”, protože program Copermic Desktop Search je třet, tak trochu “v zadu” oproti vyhledávání pro osobní počítače (desktop search), které přináší firmy Google a Microsoft. A právě proto jsem byl motivován vyzkoušet právě tento třetí, možná trochu opomíjený program. Možná totiž překvapí…

Program dokáže indexovat místní soubory, kontaky a e-maily a historii prohlížených internetových stránek a oblíbené webové stránky. Při prvním spuštění mu nedělá problém nalézt nainstalovaný Mozilla Thunderbird i profil s e-mailovými účty, který je umístěn mimo standardní složku. To vše Copernic Desktop Search hravě zvládá… vybrat si přitom můžete to, že vyhledávat bude pouze ve vybraných e-mailových účtech…

Při instalaci si ale chce instalátor “sáhnout” na internet a to jsem mu rozhodně zakázal. Nainstalovat chce i lištu (toolbar) a aplikaci na plochu (deskbar). Jako konzervativec, jsem mu to nepovolil. Rád si své vyhledávání ohlídávám sám. Program se tedy úspěšně nainstaloval i bez nutnosti se připojit na internet. Co tam tedy chtěl, ví pouze jeho tvůrci. Není ale myslím fér připojovat se na internet a neříci to uživatelům předem. Kdybych neměl svůj paranoidní firewall ZoneAlarm nejspíše bych se o tomto pokusu nedozvěděl. Posléze se program zeptá jestli se ihned může spustit a usídlí se vám v oznamovací oblasti systémové lišty Windows.

Samotné indexování obsahu disku provádí program ve výchozím nastavení vždy tehdy, když u počítače nesedíte. Lze nastavit i jiné nastavení, ale to by nejspíše mohlo “omezovat” při práci. Program si při indexaci poradí i s poštou Thunderbirdu, ale problémy mu dělá zobrazení některých háčků a čárků, které v češtině používáme. Program dokonce dokáže vytvořit odpověď na nalezený e-mail (otevře okno Thunderbirdu) ale to již se česká diakritika “rozpadne” úplně.

Vyhledávání v programu je rychlé a pokud hledáte rychle určitý soubory výsledek získáte během několika okamžiků – oproti pomalému běžnému vyhledávání na počítači. Naopak, když srovnáním Copermic Desktop Search s vyhledáváním pomocí ručně přiřazených tagů (šťítků v programu Tag2find) tak je mnohem méně relevantní. Desktop Search totiž vyhledává podle názvů souborů a jednotlivých složek – což je sice lepší a přesnější než pouhé běžné vyhledávání dle názvu souboru. Nicméně na přesně cílené a člověkem nadefinované šťítky to samozřejmě v přesnosti vyhledání mít nemůže. Takže i když je Desktop Search vyhledávání (a to nezávisle na zvoleném programu) mnohem rychlejší než běžné vyhledávání souborů na disku, s ošťítkováním se rovnat nemůže.

Nevýhodou používání šťítků je nutnost jejich počátečního nastavení. Naopak nevýhoda “masových” vyhledávacích programů ze skupiny “desktop search” je fakt, že neustále, v každé volné chvíli procházejí a indexují (obnovují index) obsahu disku. Váš počítač i pevný disk se tak témě ani na chvíli nezastaví. Myslel jsem že Copermic Desktop Search si naindexuje zvolené části pevného disku a následně už bude index udržovat pouhou katualizací změněných nebo nových souborů. Jak se ale zdá, tak program prochází neustále a dokola celý disk.

Při volbě tohoto programu nebo i jakéhokoliv jiného od konkurence tedy vřele doporučuji mít dokumenty, u kterých chcete mít možnost jejich rychlého prohledávání v jedné složce (adresáři) a pomocí těchto osobních vyhledávacích nástrojů budete indexovat pouze tuto složku s dokumenty.

Doporučuji se vyhnout chybě a nechat indexovat celý obsah disku, včetně sytémové části a operačního systému. Ty se často mění a neobsahují většinou žádný pro vás důležitý dokument.

No a pokud chcete hledat opravdu přesně doporučuji Tag2find o němž jsem psal zde.


Líbí se Vám můj článek? Dejte mi Like, děkuji:

Leave a Reply