Velmi pěkné PowerPoint šablony pro verzi 2010 i OpenOffice

Hledal jsem nějaké zajímavé šablony pro potřeby prezentaci při úcházení se o nové pracovní místo. Na svém PC si vedu archív PowerPoint a Impress šablon, které jsem používal za studií, ale mě osobně už se jeví jako okoukané, navíc jsem je (jak jinak) stahoval z legálně dostupných zdrojů, takže je používá mnoho lidí. Nyní jsem ale narazil i na velmi propracované, zajímavé šablony určené pro Microsoft PowerPoint 2010, které ale otevřete i v OpenOffice (který používám). Viz informace níže.

Poměrně zajímavé je také zjištění, že tyto šablony poskytuje zcela zdarma samotný Microsoft. Cíleny jsou tedy zejména pro uživatele jejich kancelářských balíků Microsoft Office, ale úspěšně je použijete i v Open Office.

Problém je pouze trochu s formátem – pokud tedy tyto šablony pro PowerPoint chcet použít v OpenOffice (OOo). Šablony jsou opravdu šablonami (ne tedy dokumentem) a jsou tedy ve formátu souboru .POTX, což je inovovaný formát pro šablony u PowerPointu. OpenOffice Impress si s nimi sice poradí, ale musíte je načítat přes menu otevřít – v mých Windows XP se mi je prostě nepodařilo otevřít pouhým poklepáním ani žádným přenesením. Nicméně protože ani OOo není dokonalým programem tak převedení těchto souborů do OpenDocument formátu není 100%.

Exitustuje ale eolegantní (a dokonalé řešení). Jmenuje se Free File Converter***(http://www.freefileconvert.com/) a pod nenápadnou webovou službou, která se nejeví ani tak profesionálně se skrývá dokonalý online převodník mezi novými formáty Office balíku (OpenXML) a formáty starých Office 2003 nebo OpenDocument, které používá i OOo. Jediné co musíte udělat je změnit příponu souborů z .POTX na .PPTX – z šablony tedy na dokument prezentace. Fakticky nejspíše rozdíl není (či je zanedbatelný), ale prakticky výše zmíněný online převodník šablony prostě nepodporuje. “Obyčejný” dokument ale již přijme a bez problémů vám jej převede na formát .ODP (OpenDocument prezentace) a tu již krásně otevřete v OOo Impress. Následně si tento OOo prezentační dokument můžete v Impressu uložit jako .OTP šablonu a máte krásnou Impress šablonu počítačové prezentace. Jak dokonalé.

Kolem a kolem tak v kombinaci jistě pěkně vytvořených šablon od firmy Microsoft o tohoto online převodníku získáte profesionální šablony i pro svůj bezplatný OpenOffice.org kancelářský balík.


Líbí se Vám můj článek? Dejte mi Like, děkuji:

Leave a Reply