Jak upravit a lépe vytisknout špatně čitelný dokument v PDF

Možná se vám stalo, že se vám dostal do rukou dokument ve formátu PDF, který se špatně vytisknul na tiskárně. Ať už měl barevné podklady, které zhoršují čitelnost nebo se jednalo o špatně naskenovaný dokument. Teoreticky se PDF formát upravuje trochu složitě, ale v tomto článku ukážu jednoduchý návod, jak obsah PDF dokumentu vyexportovat a upravit jako obrázek.

Již v úvodu jsem prozradil fintu, která problém řeší. Jde o to získat obsah, který je v PDF dokumentu a poté již s ním můžete pracovat a upravit jej tak, aby se dal snadno vytisknout. Teoreticky by snad měla být i cesta jak obrázek z PDF “vyjmout”, ale proč si cokoliv komplikovat, když je zde úplně nejjednodušší cesta.

Existuje poměrně šikovný program pro základní úpravy PDF souborů s názvem PDFill PDF Tools. Umožňují rotaci dokumentu v PDF, jeho ořezání, vyjmutí, smazání, přídání strany atd. Součástí tohoto programu je i virtuální PDF tiskárna. A ta je v našem problému se špatně naskenovaným obrázkem to hlavní. Tato tiskárna totiž zvládá nejen “tisk” do formátu PDF, ale i do libovolného rastrového formátu (tedy obrázku JPG, PNG). Kromě faktu, že takto si můžete vytisknout třeba stranu Wordu jako obrázek, si můžete takto vytisknout i stranu z PDF dokumentu (nebo klidně celý dokument) jako jednotlivé obrázky. Co strana to obrázek.

A to je také řešení našeho problému. Stranu (nebo strany), které chcete v “našem” PDF dokumentu upravit si vytiskneme – já doporučuji formát PNG – a následně je můžeme upravit v rastrovém editoru (já doporučuji jednoduchý XnView nebo složitější GIMP). Popis jak upravit naskenovaný (a nebo i jiný obrázek s textem) popisuji v článku Jak skenovat a upravit text v sekci čištění.

Poměrně jednoduchým krokem tak můžete “vytisknout” i jednotlivé strany PDF dokumentu jako obrázky, upravit je a klidně z nich znovu sestavit PDF dokument. Například za použití již zmíněného programu XnView a libovolné PDF virtuální tiskárny. Třeba PDFCreatoru nebo i té, která je součástí programu PDFill PDF Tools.


Líbí se Vám můj článek? Dejte mi Like, děkuji:

Tags:

Leave a Reply