Automatická defragmentace disku při spuštění spořiče aneb Auslogics Disc Defrag Screensaver

Čistě ze zájmu jsem si nainstaloval tak trochu jiný spořič obrazovky. Jedná se o spořič, který se svým spuštění automaticky začně provádět defragmentaci vámi předem zvolených pevných disků počítače. Na první pohled se může zdát o program v kategorii “na nic”, ale z vlastní zkušenosti musím říci, že je to možná neocenitelným pomocníkem.

Předně. I když o defragmentací vím, a vím, že soubory tak jak jsou na pevném disku (zejména ve Windows) ukládány a mazány vytvářejí dříve nebo později problém zvaný fragmentace. Jednotlivé soubory jsou totiž na pevný disk ukládány od “začátku” disku ke “konci” tak, jak je na disku místo. Jeden velký soubor tak může být uložen na více volným míst, které například vznikly smazání jiných menších souborů. Jeden soubor tak není na disku uložen v na sebe navazujících částech (clusterech), ale klidně na mnoha různých a od sebe vzdálených. To, čím tento fakt (fragmentace) trápí uživatele je to, že počítač, když chcete s takovýmto souborem pracovat, jej musí načítat z více míst a jeho čtení je tak pomalejší. V důsledku tak fragmentace zpomaluje počítač a způsobuje jeho uživateli pociti marnosti, když musí na ten “pomalý krám” čekat.

I když to vše vím, tak sám jsem se úspěšně defragmentaci cca 2 roky od poslední přeinstalace svého systému vyhýbal. Přesněji jsem na ni zcela zapoměl. Až nedávno mě už dosti akutně začala trápit pomalá reakce mého počítače. Tu jsem si vzpomněl na defragmentaci a po jejím provedení se rychlost počítače značně zlepšila. Nemusí nyní neustále něco načítat z pevného disku.

Jenže jak jsem zjistil, tak defragmentaci je v ideálním případě možno dělat téměř každý druhý den. A na to už asi nikdo a) nemyslí a b) nebaví ho to. A právě zde přichází “geniálnost” spořiče Auslogics Disc Defrag Screensaver.

Auslogics Disc Defrag Screensaver se totiž po nainstalování do počítače přidá jako každý obyčejný spořič obrazovky mezi další spořiče. Jejich výběr vyvoláte na Windows XP: pravý klik myši na ploše počítače -> vlastosti -> Spořič obrazovky.

Nastavení Auslogics Disc Defrag Screensaver je ideálně jednoduché. Jediné co je teoreticky potřeba nastavit je čas po jakém se má spořič spustit. V nastavení pro spořič poté můžete zatrhnout pouze vybrané disky, které se mají defragmentovat. Když zatrhnete položku “Turn off animation while idle” tak po skončení defragmentace obrazovka zčerná a nebude se na ní nic zobrazovat.

Při samotné probíhající defragmentaci tímto “spořičem” se zobrazuje mapa clusterů s jejich barevným rozlišením na fragmentované, defragmentované, volné atd. Je to zobrazovací funkce vlastní pro většinu programů určených k této činnosti.

Celkově je Disc Defrag Screensaver velice šikovný spořič, který vá pomůže udržovat počítač stále rychlý v každé volné chvíli, kdy s ním nepracujete. Nemusíte se bát ani dlouhé defragmentace při větších discích, protože tento spořič defragmentuej vždy pouze omezenou část disku. Takže slouží spíše pro udržování defragmentace, než pro její kompletní vyřešení. Ideální kombinace k tomuto spořiči by poté byl program pro automatické uspávání počítače, který reaguje na pokles výkonu procesoru. Nechat uspávat počítač za pevně stanovený čas od doby, kdy jste s ním pracovali by totiž mohlo přerušit práci “našeho” defragmentujícího spořiče. Je to ale také realizovatelné.


Líbí se Vám můj článek? Dejte mi Like, děkuji:

Leave a Reply