Instalace Ubuntu Netbook Remix 9.10 na Acer Aspire One A110 ZG5

Provedl jsem na svém netbooku Acer Aspire One A110 instalaci operačního systému Ubuntu Netbook Remix 9.10. Zde se poděluji o své zkušenosti a doporučení, které kroky udělat hned po instalaci tak, aby byl systém použitelný a plně počeštěný.

Úplně prvním krokem je stažení ISO obrazu CD disku dané instalace linuxu a následné vytvoření instalačního (ale vlastně Live USB) USB disku. Ve zkratce řeknu, že stačí stáhnout ISO obraz a za pomocí například programu Universal USB Installer vytvořit z ISO obrazu instalační USB disk. Potřebovat budete minimálně 2GB velkou USB klíčenku. Provést vše můžete ve Windows. podrobný popis najdete v mém článku Jak nainstalovat Linux z USB flash disku.

Takto vytvořený instalační USB disk připojíte a následně při restartu AAO (nebo svého netbooku) stlačíte klávesu F12 (u jiných netbooků se může jednat o jinou klávesu) a zvolíte z jakého zařízení má počítač bootovat.

 1. Zvolte USB disk s instalací Ubuntu (v mém případě Kingston 4GB disku se jednalo o “USB HDD: KingstonDataTraveller 2.0”.
 2. Zvolíte “Install Ubuntu Netbook Remix”
 3. Zvolíte jazyk, který vás bude provázet instalací – je zde i Čeština (jedná se o 1. krok ze 6. během instalace)
 4. Zvolíte časové pásmo
 5. Zvolíte rozložení klávesnice
 6. Spustí se nástroj na dělení disku.
  Můžete ponechat původní systém, který na počítači byl (disk se rozdělí) a nebo využít celý SSD disk pro instalaci Ubuntu (původní systém bude smazán). Já jsem zvolil použít celý disk 8,1 GB
 7. nastavíte své jméno a heslo, název počítače a to zda má při startu vyžadovat heslo nebo se přihlašovat automaticky. Instalátor vás může varovat (bohužel anglicky) pokud zvolíte heslo kratší než 8 znaků.
 8. V 6. kroku spustíte samotnou instalaci. Celé spuštění instalace má tedy pouze kroků.

Při mém prvním pokusu o instalaci mi tento postup selhal, tak jsem v bodě 2. zvolil spuštění Live CD verze systému a nainstaloval jsem jej ze spuštěného Live systému, ale na samotný běh následně nainstalovaného linuxu tato volba nemá žádný vliv. Při této druhé instalaci již vše proběhlo jak má, nejspíše mohl být problém ve vytvořeném USB instalačním disku. Ale u obou pokusů se mi linux nainstalovat podařilo!

Samotná instalace poté trvá cca 25-30 minut a následně dojde k restartu. Po něm již normálně naběhne Ubuntu systém.

Po spuštění se vám ukáže dialogové okno, které vás upozorňuje, že podpora Češtiny není úplná. Kliknutím na tlačítko “Run this action” si Češtinu můžete automaticky stáhnout a dosintalovat. Toto doinstalování lze ale samozřejmě v nastavení systému provést i kdykoliv později. Angličtina, kterou na vás Ubuntu v této fázi bude mluvit, je na velmi základní úrovni. Veškerá instalace probíhá v grafickém módu a je velmi uživatelsky příjemná a přívětivá.

Z 8,1 GB SSD disku si Ubuntu ukousne přibližně polovinu tak, že volných na čistém systému zůstane 4,5 GB.

Další věcí, která vás po instalaci bude upozorňovat je: a) bezpečnostní aktualizace a b) upgrade na Ubuntu 10.04.1 LTS. Ani jedno jsem prozatím neučinil, ale chystám se k tomu a jistě o tom poreferuji. Dělat ale ani jedno také nemusíte a normálně toto upozornění zavřete.

Další věc, kterou je zapotřebí udělat je nastavit českou klávesnici. I po instalaci českého jazyka zůstala aktivována kupodivu pouze americká klávesnice. Učiníte tak v sekci menu: System – Keyboard (Klávesnice), kde zvolíte záložku “Rozložení” a kliknete na tlačítko “Přidat”. Následně doporučuji ji nastavit jako výchozí (zatržením kolečka vedle této české klávesnice). Po restartu systému již funguje česká klávesnice a i celé prostředí je 100 % počeštěné. Předtím byly některé části “tak trochu” anglicky.

Zkušenosti s tímto systémem přináším v tomto článku.


Líbí se Vám můj článek? Dejte mi Like, děkuji:

3 Responses to “Instalace Ubuntu Netbook Remix 9.10 na Acer Aspire One A110 ZG5”

 1. mike Says:

  Ahoj,
  návod je napsán jednoduše a funguje …nezbývá nežli moc poděkovat
  s pozdravem mike

 2. Milan Says:

  Zdravím, díky za návod. Zkoušel jsem instalaci, ale po restartu mi Ubuntu nenaběhlo. Nevím co s tím.
  Milan.

 3. admin Says:

  Zkoušel jste vypnout počítač? Případně zcela jej odpojit od napájení i vytáhnout baterii a poté jej znovu spustit. Když tak zkuste instalaci znovu. Teď mě napadá, jestli nemáte nastaveno bootování (spouštění) z jiného disku než pevného (SSD). “Na rychlo” to můžete zkusit přes F12 a zvolit pevný SSD disk…. snad něco zabere…

Leave a Reply