AVerTV DVB-T Volar Black HD – A850 – aneb ověřená kvalita?

AverMedia je firma, kterou již trochu znám, že se výrobě a produkci TV tunerů a karet věnuje již nějakou dobu. Je zde tedy jitý předpoklad, že jejich výrobek AVerTV DVB-T Volar Black HD model A850 by měl být alespoň určité kvality a nemít neduhy některých levných výrobků. Jestli tomu opravdu tak je si zatím mohu ověřit pouze studováním manuálu a technických informací o tomto tuneru. Pokusím se ho ale minimálně srovnat s dalšími a porovnat jeho vlastnosti a možnosti.

Tento článek navazuje na můj první článek s názvem Jaký koupit digitální DVB-T tuner do USB?

První co zaujme je design, tento USB DVB-T tuner má poněkud netradiční vzhled v podobě černého válce. Dle technických údajů si poradí s HDTV, dále obsahuje modrou LED diodu, která indikuje sílu televizního signálu. Co je zajímaví je, že kromě MPEG-2 dokáže nahrávat pořady i ve formátu H.264 v real-time podobě ale dle specifikace “jen” d velikosti 320×240 pixelů, což je údaje pro iPod a PSP herní zařízení. Pro reální použití na počítači tedy formát H.264 nespíše nebude. Btw H.264 je již MPEG-4 kompresí. Škoda jen těch malých rozměrů – pokud tedy správně překládám větu “up to resolution 320×240” jako: “až do rozlišení 320×240” (což si myslím, že překládám).

Jaké má tento USB digitální TV tuner tedy vlastnosti? Zvládá:

  • funkci TimeShift
  • nahrávání dle naprogramování v MPEG-2 i H.264
  • PIP (picture in picture) obraz v obraze, POP (picture out-of picture)
  • EPG – elektronický programový průvodce
  • teletext
  • digitální titulky
  • automatické vypnutí i po uplynutí určitého času
  • dovede se probudit z úsporného režimu (Stand By) i režimu spánku (Hibernace)

Požadavky na počítač má tento tuner následující: pro funkci TimeShift a nahrávání v MPEG-2: Intel Pentium 4 2.4 GHz, AMD AthlonXP 2400 nebo novější, Pentium Mobile 1.3 GHz nebo lepší. Pro HDTV vyžaduje Intel Core2Duo 2.4 GHz a 1 GB RAM. Pro nahrávání v H.264 v reálném čase vyžaduje:  Pentium Mobile 2.0 GHz nebo Dual Core 1.6 GHz nebo ekvivalent nebo Pentium  4 3.0 GHz nebo ekvivalent. Dále potřebuje VGA grafickou kartu s DirectX 9.0c, 512 MB Ram nebo více, Windows XP nebo novější. Zajímavá je zejména potřeba velmi výkonného procesoru pro sledování televize v HDTV. Přijde mi to, jako by tuner neměl toto ošetřeno nějak hardwarově a tudíž potřebuje výkonný procesor, který tímto nadměrně zatěžuje…. Ale kdo ví jak tomu opravdu je…

Manuál má úctyhodných 80 stran a je i celý v češtině. Což ukazuje, že výrobek není šit horkou jehlou ani není úplně odbytý. Většina funkcí je v manuálu podrobně vysvětlena i s náhledovými okny programu, pouze fukce plánované nahrávání (nebo chcete-li nahrávání dle naprogramování) je v manuálu vysvětlena jen velmi stručně. Princip zda umí nahrávat s probuzením z hibernace tam popsán není vůbec. Zkontroloval jsem i anglickou verzi manuálu a je v oblasti naprogramovaného nahrávání stejně strohá.

Co je naopak z manuálu patrné je, že tuner dokáže pracovat i s analogovou TV a FM rádii, nebo to z manuálu alespoň explicitně vyplývá. Dále z manuálu vyplývá, že je schopen nahrávat pořad (video) z televize ve formrátu zdroje, to by mohlo znamenat, že signál bude stejně kvalitní jako je přímo ve visílání.

Nahrávání videa se navíc dá (dle manuálu) nastavit do formátů: MPEG-1, MPEG-2,  DVD (což je vlastně MPEG-2), WMV,  VCD, AVI, WMA, MP4-H.264. Nastavit přitom lze datový tok (až 8000 kb/s, což dělá 3,5 GB za hodinu videa) a zvlášť i datový tok audia. AVI formát přitom umoňuje nahrát i bez komprese nebo s použitím dostupných kodeků (asi míněno ve vašem operačním systému). Dle náhledů v manuálu je možno použít i XviD kodek pokud to umožnuje váš operační systém.

USB digitální tuner AVerTV DVB-T Volar Black HD tedy možná nemusí být nutně lepší než jeho levnější konkurenti, ale už před koupí máte větší jistotu (alespoň po prostudování manuálu, specifikace nebo tohoto článku 🙂 ) že bude mít více funkcí a po čase používání vám u něho něco nebude chybět…


Líbí se Vám můj článek? Dejte mi Like, děkuji:

Leave a Reply