takeMS DigiTV aneb levný DVB-T USB tuner

Jako jeden z prvních při hledání levných ale funkcí zajímavých DVB-T tunerů mi do oka padl tento výrobek s trochu podivným názvem – takeMS DigiTV. Výrobek je to firmy takeMS, která se zaměřuje na poměrně široké pole výrobků od USB pamětí, přes paměťové moduly RAM, multimediální přehrávače, navigační přístroje až po příslušenství k počítačům. Trochu nedůvěry vzbuzuje, že tento DVB-T tuner je v nabídce této firmy jediný. Naopak specifikace a i zkušenosti uživatelů mluví i pro něj.


Tento článek navazuje na můj první článek s názvem Jaký koupit digitální DVB-T tuner do USB?

Tento tuner podporuje téměř vše co byste od takového tuneru očekávali, podporuje tedy:

  • DVB-T televize i DVB-T rádia
  • teletext
  • EPG – elektronický programový průvodce
  • nahrávání pořadů – dle všeho pouze v MPEG-2 (kompatibilní s DVDčky alias DVD-Video formátem)
  • Timeshift
  • má dálkové ovládání i externí anténku

Podporuje tyto operační systémy: Microsoft Windows 2000 (SP4 nebo novější), Microsoft Windows XP (SP1 nebo novější), Microsoft Windows Vista, Microsoft Windows Media Center Edition (XP+Vista). Zajímavé je, že oproti konkurenci si vystačí s DirectX 9.0b (většina konkurence chce minimálně verzi 9.0c).

Dle informací v letáku o produktu dokáže přijímat SDTV ale i HDTV – HDTV přitom bývá zmiňováno v českých IT eShopech jen u dražších výrobků. Že by to záměrně u tohoto levnějšího “pozapomněli” nějak záměrně?

Dosti amatérsky vypadá manuál, který obsahuje všeho všudy 4 strany a pojednává vlastně jen o jednoduché instalaci krok za krokem, kterou si myslím zvládne drtivá většina uživatelů i bez “manuálu”.

Poměrně podezřelý dejem, který tento výrobek může vyvolat (cena se pohybuje cca kolem 550 Kč i s DPH) vyvrací zkušenost jednoho majitele (autenticitu, tedy zda se nejedná o skrytou reklamu bohužel nemohu vyloučit):

Dnes jsem koupil tento přijímač a popravdě řečeno, moc jsem od něj za cenu, která je nejnižší v této kategorii, neočekával. Opak je pravdou, vřele ho doporučuji jako doplňující alternativu k notebooku či stolnímu PC. Citlivost je nadprůměrná (použil jsem dodanou externí anténu, vzdálenost od vysílače cca 15 km bez přímé viditelnosti). Instalace SW bezproblémová, program je český (s vyjímkou teletextu, zde se znaky zobrazují bez diakritiky). Nahrávání programů na disk je plynulé, použitý notebook měl procesor pouze Celeron M (1,7 GHz), paměť 1GB, sdílená video 128 MB, disk 120 GB SATA. Verdikt: za cenu mírně převyšující 500 Kč vč.DPH je to skvělá volba, opravdu povedený model!

Informace najdete na stránkách výrobce zde.

Výsledek je, že zatím o koupi tohoto modelu neuvažuji, chybí mi u něj explicitní zmínka, že podporuje nahrávání, kdy se sám dokáže probudit z hibernace a také zmínka, že zvládá nahrávání buď do MPEG-4 nebo do nekomprimovaného videa, když bych si chtěl nějaký dokument nahrát ve slušnější kvalitě  do sbírky.

Jo a P.S. na konec. Co mě převapilo je, že tento tuner je levnější v obecném eShopu nakupni-dum.cz, kde ho seženete levněji než v mironet.cz. V dalších eShopech jsem ale nepátral, možná jej koupíte i levněji…


Líbí se Vám můj článek? Dejte mi Like, děkuji:

Leave a Reply