Kterého VoIP operátora pro telefonování přes internet zvolit? Skype nebo VoIPEX či Fayn?

Jako asi mnoho lidí, kteří dost často pracují s počítačem a internetem i já kromě ICQ používám i Skype pro telefonování případně pro nějaké to chatování s přáteli a známými na internetu. Nyní ale, protože už mě příliš nebaví již platit ty poměrně vysoké telefonní poplatky za hovory jsem začal uvažovat o tom, pro některé telefonáty používat placené telefonování (volání) přes internet.

Nedělal jsem zcela komplatní rešerši trhu, ale do úvahy jsem vzal tři mě známé a myslím si, že obecně rozšířenější firmy a to již zmíněný Skype, Ipex (nebo také VoIPEX) a Fayn. Pro mě osobně je asi nejvhodnější nějaká služba, která je přístupná z (či v) počítači, protože nestojí prozatím o další “pevný” telefon, který nepotřebuje počítač, nicméně potřebuje extra připojení k internetu. Zajímavým řešením je například mobilní telefon s podporou WiFi, který následně dokáže telefonovat i přes alternativního operátora – podporuje toto například Skype, ale i český Fayn, který vám může i přímo prodat mobil, pro již zmíněný Nokia E51. Do budoucna je to pro mne možná výzva si koupit mobilní telefon s WiFi a moci tak i bez zapnutého počítače volat přes svého alternativního operátora.

Prozatím ale chci telefonování přes počítač, další pevný telefon nechci a koupi mobilního telefonu s WiFi prozatím neplánuji.

Dalším algumentem, kterou firmu či službu vybrat je cena. Zběžně jsem porovnal základní ceny za hovory u těchto tří vybraných poskytovatelů a bohužel zcela jednoznačný vítěz z toho nevzešel. Zde je přehled:
Skype / VoIPEX / Fayn (všechny ceny jsou i s DPH)
Pevná linka, přes špičku: 0,57/ 1,01 / 0,56-0,87 (dle balíčku)
Pevná linka, mimo špičku: 0,57 / 0,59 / 0,29-0,52 (dle balíčku)
Mobilní sítě: 5,05 / 4,27 / 2,96-4,5 (dle balíčku)

Aktualizace !: u Skype musíte navíc připočíst spojovací poplatek € 0,039 (cca 1,053 Kč) na začátku hovoru.

Jak je z cena za hovory patrné, Skype má spíše stabilní ceny, VoIPEX je mírně dražší ve špičce na pevné linky, ale zase levnější na mobilní sítě. Bezkonkurenčně nejlevnější na mobilní sítě je s jedním svým tarifem Fayn, ale u pevných linek zase v závislosti na zvoleném balíčku. Všechny zde posuzované služby nemají paušál a platíte tedy pouze to co provoláte.

Ze zde uváděných firem softwarový telefon pro telefonování z počítače samozřejmě poskytuje Skype, ale i VoIPEX, který za 199 Kč nabízí softwarový telefon s kreditem 100 Kč zdarma.

Je pravda, že levné volání na mobilní telefony by se mi hodilo, protože má předplacená karta v tomto příliš výhodná není… nicméně možná paradoxně – i když Skype není vždy nejlevnější, tak svou jednoduchostí cen, kdy nerozlišuje špičku / mimo špičku je nejlépe čitelný. Navíc v jeho případě není SW telefon (klient) pro počítač problém. Navíc od používání Skypu na telefonování zdarma z počítače na počítač neupustím, ani když bych si vybral další placené volání přes internet na pevné linky.

Když jsem vše zvážil, tak mě osobně vyšel jako vítěz Skype. Chtěl jsem u něj původně zakoupit kredit rovnou a nepromýšlet to, ale poté jsem si řekl, že menší přehled co nabízejí i jiní není od věci… Jsem trochu zklamán, že české firmy neposkytují softwarové telefony zdarma a že jejich služby nejsou tak dostupné a jednoduché jako ty od Skypu. Prozatím tedy zvítězil Skype. Budu informovat jaké s ní mám zkušenosti a jak je či není vhodný.

Pokračování článku: Zkušenosti s placeným voláním přes Skype.


Líbí se Vám můj článek? Dejte mi Like, děkuji:

Tags: ,

Leave a Reply