Jak na upgrade RAM paměti (DDR2) aneb úspěšně provedené povýšení

Nedávno jsem psal o tom, že se chystám provést povýšení své RAM paměti na svém HP nx7400 notebooku. Protože jsem měl cestu kolem AlfaComp prodejny, tak jsem se docela impulzivně rozhodl, že danou paměť koupím. Ostatně myslím, že jej nedostatek mě brzdil při práci s Inkscape.

Nejdříve jako správný opatrný člověk jsem si nejdříve nainstaloval program Everest Home Edition, který slouží pro kompletní získání přehledu o tom, jaký hardware v počítači již nainstalován máte. Nejsem si jistý podporou Everest Home Edition pro Windows Vista a nebo nový hardware, protože tento program již není v této verzi zdarma dále vyvíjen. Nicméně v mém případně fungoval. Vygeneroval jsem s jeho pomocí kompletní zprávu o tom, co vše v mém notebooku je nainstalováno. Výsledek měl 44 stran, ale nutno podotknout, že zrovna úsporně formátován ten text není, takže nečekejte že dostanete 44 stran hustého textu.

Z daného textu jsem si pečlivě vytiskl strany, které se týkaly nějakým způsobem RAM paměti. Zjistil jsem, že mám paměť vyrobenou firmou Huyndai, že má 1 GB a že zvládá různá časování a i časování 5. No, ale jak už to tak bývá při cestě a spěchu při odchodu jsem všechny papíry nakonec nechal doma. Takže koupě proběhla po dohodě s prodávajícím co doporučuje…

Ze značek, které připadaly v úvahy byly na výběr 2 GB moduly firem A-Data a Kingston. Osobně jsem si vybral A-Data a po prodavači jsem ji i chtěl. Ale on mi pro lepší kompatibilitu s již nainstalovanou pamětí doporučil Kingston. Byl levnější o 10 Kč, takže jsem docela dost ušetřil 😀 .

Po koupi jsem paměť do notebooku vložil (nainstaloval). Nejdříve mi to nešlo, ale poté jsem zjistil, že je potřeba modul nejdříve zasunout při náklonu cca 45 stupňů a poté až přiklopit a paměť následně “zaklapne”. Po prvním spuštění notebooku po instalaci paměti ji BIOS sám rozpoznal a nabídl aktualizaci nastavení BIOSu. Po stuštění Windows normálně již hlásí 3 GB RAM paměti – tedy přesněji 2999 MB.

Po nainstalování (upgradu) operační RAM paměti jsem opět spustil Everest abych si ověřil vlastnosti nové paměti. Již je v přehledu vidět, a hlavně oproti původnímu vytížení RAM paměti z cca 70 % nyní kleslo vytížení při běžné práci na cca 29 %. Dle přehledu hardware v Everestu nový paměťový 2 GB modul zvládá stejné časování jako můj původní 1 GB modul, tedy časován 5, 4 i 3.

V dalším čase sdělím své zkušenosti s takto rozšířeným notebookem, který jak se mi ze subjektivního hlediska zdá funguje nyní lépe, svižněji.


Líbí se Vám můj článek? Dejte mi Like, děkuji:

Leave a Reply