60 s. Toť notebook Dell D420 s SU2500

Pro vedlejší pracovní potřeby, zejména pro psaní textů jsem si koupil starší notebook (či subnotebook) Dell Latitude D420. Jedná se o pěkný 12″ notebook s docela výkonným dvoujádrovým procesorem a slušnou výdrží na baterie.

Nainstaloval jsem si do něj svou oblíbenou linuxovou distribuci Ubuntu a to ve verzi 12.10. A musím říci, že si spolu rozumí výborně. Alespoň na první pohled a vyzkoušení. Systém při zavření víka přejde do úsporného režimu a při otevření se opět spustí. A to bez jakéhokoliv zaváhání. Vše je nejspíše zapříčiněno i dobrý hardwarem počítače.

Co mě ale také příjemně překvapilo byla rychlost. Což souvisí i s nadpisem tohoto příspěvku. Pokud jste dosud netušili co znamená oněch “60 s” vězte, že se jedná o 60 sekund. To je přesně čas za kterou je počítač s Ubuntu 12.10 ze studeného startu připraven k práci. A to opravdu tak, že nic se z pevného disku již nenačítá a můžete spouštět programy atd. Čas je možná ještě o nějakou tu sekundu nižší, ale pro jistotu jsem jej zaokrouhlil nahoru.

Jedná se tedy o pěkný výkon, když z vypnutého počítače – již staršího ročníku – můžete během 1 minuty pracovat. A v případě použití úspornéhoh režimu – to znamená uložení do RAM paměti zavřením víka – ještě rychleji.

Dnešním ultrabookům, se tento výkon samozřejmě nemůže rovnat. Ale vše má svou cenu.

Pro použití s Linuxem (zde Ubuntu) se mi jeví tento subnotebook jako ideální. Má již dospělé rozlišení 1200×800 pixelů a dostatečný výkon. Přitom je vše stále hezky malé a vydrží i u staršího stroje kolem 2 hodin na baterii.


Líbí se Vám můj článek? Dejte mi Like, děkuji:

Tags: , ,

Leave a Reply