Návod jak tvořit hudbu na počítači

Dovoluji si zde uvést jednak malý návod jak tvořit hudbu na počítači, ale také odkázat na příručku a programy, díky kterým se do tvorby můžete pustit přímo profesionálně. Zde popsaný způsob může použít každý a nemusí do této tvorby nic investovat. Kromě svého času 🙂 .

Před několika lety jsem sám trochu tvořil hudbu na počítači. Kupodivu to není nic zase tak složitého. Dokonce nemusíte vůbec znát noty a můžete vytvořit kvalitní hudbu. Řekl bych, že to v mnohém je o citu.

Způsobů jak vytvořit hudbu na počítači je více. Já zde uvádím ten, kdy se použije tzv. trackovací program (dostupné jsou pro Windows i Linux), který můžete bez problémů nalézt zdarma (níže uvedu příklady).

V zásadě je zapotřebí jakýkoliv dnešní počítač. Klidně může být i starší. Myslím, že použitelný bude každý, pokud bude mít zvukovou kartu. Trackovací programy jsou dnes dostupné pro Windows (původně byly zejména pro MS-DOS, dnes je spustíte ve FreeDOS), ale také pro Linux. Dokonce jsou rozličné varianty i pro další zařízení počítači byť jen podobná – např. SEGA hrací konzole atd.

Trackovací program pracuje s tzv. samply (zvukovými útržky). Ty je zapotřebí si pořídit, nebo případně je můžete získat z jiných písniček. Písničky (či skladby) se v prostředí trackové tvorby hudby nazývají moduly (anglicky: modules). V nich jsou ukryty i samply, případně nástroje (často tvořené ze samplů). Dalším vhodným doplňkem jsou loopy (anglicky: loops, česky: smyčky), tedy takové delší samply, které mají již základní rytmiku písničky. Nejčastější jsou rytmické beaty (bubny) u hip hopu, break beatu nebo jiné elektronické hudby, či u rocku. Smyčku (loop) tak lze použít jako základ písničky (je to nejjednodušší) a dále pracovat již “jen” na dalších nástrojích případně zpěvu (vokálech, anglicky: vocals).

Trackové písničky (moduly, většinou přípona MOD, ale i IT, S3M) jsou většinou co do velikosti dat malé, řádově několik kB. Což je oproti velikosti MP3 souborů naprosto směšné. Zapříčiněno to je tím, že modul se skládá z použitých samplů, nástrojů (instrumentů) a dále již jen instrukcí kdy, jak dlouho, jak hlasitě mají být zahrány. To vše dohromady vytvoří hudbu.

Je téměř nepředstavitelné jak lze v takovémto programu vytvořit věrnou kopii písničky. Slavnou je mezi moduly písnička z filmu Policajt z Beverly Hills, kterou nejčastěji najdete pod “axel fouly” nebo jen “axel”. Nalézt ji můžete například v http://modarchive.org zde. Stažený soubor přehrajete v jakémkoliv trackovacím programu a nebo například v audio přehrávači AIMP.

Protože daná problematika je složitější, budu muset nechat další informace na další pokračování. Pokud ale chcete již nyní začít, doporučím vám příručku pro tvorbu hudby v trackovacím programu s názvem Trackers Handbook (je ale anglicky). Pro Windows můžete použít například trackovací program OpenMPT (je zcela zdarma).


Líbí se Vám můj článek? Dejte mi Like, děkuji:

Leave a Reply