Zkušenosti s mobilem Samsung Galaxy 3 GT-i5800

Před cca 6 měsíci jsem si koupil chytrý telefon Samsung Galaxy 3 GT-i5800 s operačním systémem Android 2.2. Zde přináším své půlroční zkušenosti a postřehy. Pokud by někdo nemohl tento telefon zařadit jedná se o předchůdce Samsung Galaxy Mini, ale s lepším foťákem.

Hned ze začátku je nutno stručně shrnout, že GT-i5800 je chytrý telefon z řady Androidů, které už v základní výbavě mají téměř vše. Konkrétně u tohoto modelu stojí za zmínku zejména fotoaparát s autofocusem (automatickým ostřením), které podává ostré, kvalitní fotografie. Další výbavou se jedná poměrně o standard: má GPS, A-GPS, WiFi b/g/n, nabíjení přes micro USB, 1500 mAh baterii, podporu micro SD karet bez problémů do 16 GB, zahraniční zdroje uvádí podporu až 32 GB. Potud stručná charakteristika. Podrobnější můžete nalézt například zde.

Mnou koupený kus byl dovezen z Polska, jedná se tedy o tzv. šedý dovoz, dostal jsem ale výhodnou cenu – 3000 Kč což v červnu 2011 byla velmi slušná cena na mobil s autofocusem a bez jakýchkoliv závazků ze strany operátora. Byl a je neblokovaný.

Výdrž, jak už to u chytrých telefonů bývá, byla slabší. Poté ale, co jsem telefon využíval jako modem pro připojování k internetu a často tak při připojení spouštěl proces nabíjení, se výdrž baterie poněkud zhoršila. Z počátečních cca 3-4 dní při nenáročném využívání klesla na cca 1,5-2,5 dne. Zvláštní je, že nyní, cca po 6 měsících od koupi se výdrž jakoby zase zlepšuje.

Když se podíváte na statistiky systému co si ukouslo největší díl z energie baterky vede vždy s přehledem display a to v poměru 60 % či více k ostatnímu. Nejslabší místo je tedy i u tohoto chytrého telefonu stejné jako u těch ostatních.

Display je fajn, dobře barevný, nicméně na slunci je nutno u něj maximalizovat jas. Jinak na něm nic nepřečtete. V šeru a přítmí je naopak nutno jas snížit – display jinak “žere” oči. Šikovná je na to aplikace Brighteriffic.

Velikost displaye je dle mého dostatečná. Ba je ideální, protože mobil není moc veliký a přesto se na něm dá brouzdat na internetu.

Zvonění je dostatečně hlasité, zejména pokud si zvolíte nějaké zvonivé starší telefony atd. Písničky myslím mohou zanikat, ale to je asi u všech telefonů. Naopak dosti slabé je vibrační zvonění. V koženém obale na opasku jej téměř necítím. Nevím zda je to chyba vibračního motorku nebo vlastnsot modelu obecně.

Fotoaparát jak jsem již zmínil fotí dobře. Stejně tak video je fajn. To vše za předpokladu, že jsou jakžtakž dobré světelné podmínky. Ve větším přítmí a tmě toho moc nevyfotíte.

I na rozdíl od dražších modelů HTC má Samsung i5800 senzor přiblížení. Jakmile tedy dáte mobil k uchu (tedy telefonujete) deaktivuje dotykový display, takže si nezrušíte nechtěně hovor.

Výkonem je procesor dostatečný. Nejsou s ním problémy. Naopak 256 MB RAM je např. pro některé placené navigace málo, pokud s ní chcete offline vypočítávat dráhu. Vrátí vám chybovou hlášku, že má málo paměti a cestu nevypočte.

Dotykový display je kapacitní a reaguje dobře. Podporuje multi-touch a při brouzdání na internetu s ním tedy lze krásně zoomovat webové stránky. Na mobilu si tak bez problémů přečtete i zobrazíte i běžné webovky, které pro mobily nejsou optimalizovány.

WiFi se občas odpojuje i když hlásí, že je dobrý signál. Částečně jsem toto vyřešil aplikací WiFi Fixer***. Běží ale rezidentně v paměti, takže si zase ukousne něco baterky. Ještě je jedna aplikace, která údajně problém s WiFi řeší jednou pro vždy, ale nechtěl jsem zasahovat do systému.

Telefon zvládá hovor i další práci. A to za pomocí drátěného handsfree nebo hlasitého odposlechu, který telefon zvládá přímo sám. Hlasitý odposlech (reproduktor) se přitom dá použít i přímo v autě za jízdy z mobilem u předního skla. Slyšet vše je dobře.

Dle mé kontroly tento mobil nemá v sobe Carrier IQ. Mobil ale má ROM přehranou nejspíše prodejci na verzi 2.2. Jak je to u oficiálně distribuovaných kusech v ČR / SR. Nevím. Otestovat to můžete za pomocí aplikace Carrier IQ Detector.

Velké pochvaly z mé strany dostane vzhled (ergonomie) mobilu. Oproti jiným smartphonům je i5800čka úzká, takže se dobře drží v ruce. Zároveň je na zadní straně zkosená a navíc má na spodku nalý hrbolek, takže nevypadne jen tak z ruky. Za to ja lze telefon držet bych dal designérům velké plus. Není to taková ta nemotorná a neohrabaná cihla jako iPhone a podobně.

Dílensky je Samsung GT-i5800 zpracován velmi dobře, ale tlačítko zpět – které se používá z těch hardwarových docela často – časem jakoby klesne níže, než druhé tlačítko (kontextové). Na funkčnost to vliv nemá.

Celkově se jedná o telefon, který využijí lidé s potřebou poměrně dobrého fotoaparátu, kvalitního kalendáře s možností synchronizace událostí a kontaktů s internetem a tím i potažmo počítačem. Bez problémů zvládá rozličné aplikace, které usnadňují život. Jako např. KeepTrack pro vedení statistik a přehledů. Pro intenzivnější využívání doporučuji buď druhou baterii nebo externí přenosnou nabíječku. To je ale nemoc všech “chytřejších” mobilů. Vyjma starších Symbianových Nokií, které ale zase mají SAR kolem 1,0. tento Samsung má SAR kolem 0,75 (EU uvádí SAR 0,58) což není zázrak ale jde to. Samsung Galasy S má SAR snad jen 0,3. Ale stojí také jiné peníze a není tak hezky skladný.


Líbí se Vám můj článek? Dejte mi Like, děkuji:

Tags: , ,

Leave a Reply