Jak synchronizovat kalendář mezi mobilem, počítačem a webem

Pokud nepoužíváte nějaké z placených firemních řešení, není tak jednoduché – pro nás smrtelníky – mít aktuální kalendář na počítači, mobilu a případně ještě i na webu. Po nějaké době testování jsem přišel na to, že to lze nastavit a používat.

V principu lze řešení synchronizace kalendáře v současnosti provést (téměř jedině) s pomocí využití služeb Google, přesněji jeho služby Gmail a mobilního telefonu s operačním systémem Android, který dokáže události tohoto kalendáře bezproblémově oboustranně synchronizovat.

Za pomocí zmíněného webmailu Gmail – který obsahuje i službu pro plánování času – kalendář – a Android telefonu (zařízení) máte vyřešen problém s přístupem (čtením a editací) kalendáře na webu a v přenosném zařízení. Synchronizace přitom probíhá přes internet, takže není nutno zařízení (telefon) připojovat k počítači kabelem atd.

Pokud chcete mít kalendář přístupný i pokud nejste na internetu je jedním z řešení použít offline verzi Gmail služeb (tzv. Gears, do budoucna funkcí HTML5). Pokud ale chcete mít kalendář opravdu offline – v plnohodnotné aplikaci, je řešením e-mailový klient Thunderbird a pro něj rozšíření Lightning (kalendář a plánování času) spolu s doplňkem Provider for Google Calendar (Poskytovatel Google Kalendáře), který se stará o synchronizaci dat mezi Gmail Kalendářem a kalendářem ve vašem počítači.

S těmito programy a službami dosáhnete toho, že jedny data můžete mít v mobilních zařízení (telefonu), počítači i na webu. A vkládat nové záznamy můžete na libovolném místě a po synchronizaci je budete mít dostupné na všech.

Úskalí – zásady používání

Zmíněná kombinace zařízení, služby a programů funguje. Má pouze jedno úskalí. V programu Thunderbird můžete mít váš aktuální kalendář vždy otevřený v další záložce – obdobné jako je doručená pošta. Pokud ale kalendář budete mít takto otevřený (a zároveň máte zapnuté PC) v okamžik, kdy jeho obsah synchronizujete s mobilním zařízením, často se stane, že události v něm ze nakonují. Jedna a tatáž schůzka nebo událost se zobrazí v obou kalendářích vícekrát. Způsobeno to nejspíše je faktem, že mobilní zařízení i Thunderbird čtou a zapisují do kalendáře ve stejný okamžik a nemají ujasněno co již jedenkrát zapsáno je a co není.

Pokud ale v okamžiku synchronizace tuto záložku (tab) kalendáře zavřete, vše dle mých testů probíhá bez probémů. Přitom postranní panel kalendáře s nadcházeníjími událostmi v Thunderbirdu otevřený mít můžete. Ten proces synchronizace nijak neovlivňuje.

Obecně

Pokud se i po synchronizaci ve vašem “offline” kalendáře na PC neobjeví některé událsti, doporučuji jej zaktualizovat. Provedete to v otevřené záložce kalendáře, kdy v seznamu kliknete pravým tlačítkem myši na název daného kalendáře a vyberete volbu “Aktualizovat vzdálené kalendáře”. Vše se tímto příkazem sesynchronizuje s obsahem Gmail kalendáře. Synchronizace se prování v pravidelných intervalech i sama – ale tímto ji můžete i sami vyvolat.

Závěrem

Celkově je popisovaný způsob a postup snad jedným jak mít na PC i mobilu i v offline podobě dostupný plánovací kalendář. Dobré je, že takto můžete pracovat i s více kalendáři – pracovní, osobní. Nebo dokonce mít některý kalendář společný s kolegy (přáteli) a mít tak o všem přehled.


Líbí se Vám můj článek? Dejte mi Like, děkuji:

Leave a Reply