Krásy chytrých telefonů a systému Android

Jako asi každý kdo se jen trochu zajímá o moderní technologie, techniku a IT ani mé pozornosti neunikly moderní tzv. “chytré telefony”, smartphone telefony. Dnes zejména dostupné se snadno rozšiřitelným operačním systémem Android. Vše má ale své pro i proti.

Předně se mi tyto moderní telefony líbí. Možnost připojení k WiFi sítím a zjištění polohy za pomocí GPS přijímače jsou opravdu zajímavé a funkce. Zejména s tím jak postupně přibývá míst, kde je možno nalézt bezplatné WiFi hotspoty (restaurace atd.). Dotykové displaye jsou také atraktivní a dnes něčím novým.

Zlatou korunku tomu všemu nejspíše nasazuje velmi efektivní ovládání a prohlížení webových stránek, zejména pokud má daný telefon kapacitní dotykový display (a podporuje tedy multi-touch) a můžete stránky snadno přibližovat a oddalovat oddálení a přiblížením prstů na displayi. To je funkce nad kterou myslím zaplesá srdce každého byť jen trochu technicky zaměřeného muže. Tolik zajímavé a chytlavé vlastnosti.

Velkou nevýhodou ale je zejména výdrž baterie. Při střízlivém používání se lze dostat na výdrž 3 dní. Zkuste ale střízlivě využívat mobilní telefon, který je doslova a do písmene plnohodnotným počítačem s téměř neomezenými možnostmi a funkcemi. Je to dosti obtížné.

Další nevhodou je fakt, že s koupí se naplní sny o hračce, se kterou si můžeme hrát. No a jakmile prozkoumáme všechny její možnosti stane se z ní zase pouze obyčejný telefon, byť jen s pár funkcemi navíc. Ale to, že vydrží na příjmu pouze 3 dny, to mu zůstane.

Ve spojistosti s tímto mě zaujal telefon Sony Ericsson Elm, který sice není chytrým telefonem ale také nabízí WiFi a GPS. Navíc je vyroben z recyklovaných plastů. Velkou nevýhodu, kterou má ale bohužel i tento mobil je opět výdrž na baterii kolem 3 dnů. A to musím podotknout, že smartphony i tento Sony Ericsson Elm mají baterie s kapacitou kolem 1300 až 1500 mAh. Pro porovnání můj postarší Siemens CX70 má baterii 750 mAh a vydrží po 5 letech používání na příjmu cca 5-6 dní. Samozřejmě, že jej využívám velmi decentně. Ale i při velmi decentním využívání byste se u chytrého telefonu s baterií s dvojnásobnou kapacitou na takto dlouhou výdrž nedostali.

Chytré telefony jsou tedy myslím velmi zajímavou hračkou. Jistě s množstvím bezplatných aplikací budou nějakou tu dobu svého majitele bavit, ale v samotné praxi používání bude nutnost jejich častého nabíjení docela na překážku.


Líbí se Vám můj článek? Dejte mi Like, děkuji:

Leave a Reply