Pravák a práce na počítači s myší v levé ruce

Jsem pravák, jako asi většina. Tuším, že dle statistiky je leváků méně. Jsem ale zároveň člověk, který pracuje s počítače v práci a docela dost s ním pracuje i doma a ve chvílích volna. Setkal jsem se tedy (alespoň částečně; a nemám to ověřeno od lékařů) s jistými bolestmi v oblasti zápěstí. Souhrnně se to nazývá syndrom karpálního tunelu a jedná se o typickou nemoc lidí pracujících intenzivně s počítačem. V tomto článku chci přiblížit možné řešení. Práci s myší v levé ruce.

Již několik mých známých popisovalo obdobné problémy s různými bolestmi pravé ruky. Jedná se o již zmíněný karpální tunel a dále to lze dát do souvislosti s anglicky nazvaným syndromem / onemocněním RSI – Repetitive Strain Injury. RSI je považováno za obecnější, když problémy s karpálním tunelem jsem pouze jedním z projevů, které do nich patří. Repetitive Strain Injury lze brát jako onemocnění vznikné stálým opakováním jedněch a těch samých pohybů, úkonů. A ač se to nezdá, tak při práci s klávesnicí a myší u počítače vykonáte za pouhý jeden pracovní den milionkrát jeden a ten stejný (či obdobný) pohyb. Šlachy a další prvky tak můžeme považovat za přetížené a tímto tak vzniká zmíněné RSI a problém s karpálním tunelem.

Řešením je používat ergonomickou podložku pod myš, mít ergonomickou klávesnici, které nezpůsobuje ohnutí ruky v zápěstí. No a dalším řešením je občas používat myš v levé ruce. Levá ruka je (pokud jste praváci a pracujete s myší v pravé ruce) velmi málo vytížená, kdy naopak pravá ruka je spíše přetížená. Poté co myš zkusili používat v ruce mí známí jsem se rozhodl, že to také zkusím.

Prvně jsem si v nastavení myši Start -> Ovládací panely -> Myš (u Windows XP) změnil tlačítka myši tak, že se prohodily levé a pravé. Nyní jsem byl po technické stránce věci připraven používat myš levou rukou.

No co vám budu povídat. Ze začátku je to velká bída a připadáte si jako po obrně nebo mozkové příhodě. Máte problém zavřít nebo posunou oknem a i pouhé potvrzení nějakého dialogového okna se stává strefováním jako na střelnici. Nicméně po přibližně jednodenním používání jsem se s používáním myši v levé ruce myslím již sžil. Samozřejmě nedosahuji takové rychlosti a přesnosti reakcí, ale musím říci, že počítač je takto ovladatelný.

Co naopak subjektivně pociťuji je to, že při ovládání myši počítače levou rukou nejsem jakoby v pracovní pohodě. Možná to je tím, že se musím více soustředit na samotné ovládání myši (což mám u pravé ruky zcela zautomatizované) a hůře se mi soustředí na samotnou činnost na počítači.

Tak jako tak hodlám v tomto experimentu pokračovat delší dobu a to i v práci a zjistit jako dobře lze po nějaké době zautomatizovat i ovládání levou rukou tak, aby si ta pravá mohla odpočinout od téměř neustálého přetěžování.

Poznámka: tento článek byl napsán s používáním myši levou rukou (a to jsem pravák) 🙂 .


Líbí se Vám můj článek? Dejte mi Like, děkuji:

Leave a Reply