Microsoft Security Essentials jako druhý antivir

Na svém HP notebooku používám několik antivirových programů. Ano jsem částečně paranoidní, ale také nemám zakoupený žádný placený antivir. Musím si tedy ochranu řekl bych ušít vlastními silami. Používám předinstalovaný antivir s rezidentní ochranou, který ale již není aktualizován a dále mám na počítači open source antivir ClamWin. Nyní jsem na USB flash disk našel podezřelý autorun.ini soubor, který odkazoval na EXE soubor taktéž na disku. Rozhodl jsem se tedy k akci a to prověřit svůj počítač navíc i antivirem Microsoft Security Essentials.

Pokud to neznáte, existuje dost virů, které se soustředí na přenos pomocí USB flash disků. Vir se přenáší z infikovaného počítače na USB klíčenku a z ní poté na další počítače. Samozřejmě počítač bez antivirové ochrany je snadno zranitelný. Přenos z infikované USB paměti na další počítač funguje právě skrze souboru autorun.ini a automatického spouštění připojených disků ve Windows. Kdy po připojení disku může být automaticky spuštěn určitý program. Funkce to je hezká ale tímto programem může být i bez vašeho vědomí počítačový virus. Proto doporučuji automatické přehrání při připojení disku vypnout (návod je zde).

Zpět ale k antivirovému programu Microsoft Security Essentials (MSE). Rozhodl jsem se pro tento antivir, který je z dílny formy Microsoft a je pro domácí použití zdarma. Pouze vyžaduje kontrolu pravosti operačního systému Windows, což je otázka pár vteřin.

Po nainstalování Microsoft Security Essentials (jako druhého / dalšího antiviru) je ale nutné vypnout jeho real-time ochranu (ochranu v reálném čase). Samozřejmě je to nutno vypnout pouze tehdy pokud máte na počítači další (hlavní) antivirový program, který disponuje zapnutou realtime ochranou. Obě ochrany by se totiž při přístupu k souboru o něj “praly” a zakazovaly si navzájem k němu přístup.

Já si tedy Microsoft Security Essentials zvolil jako doplňující antivir a real-time ochranu jsem mu tedy vypnul. Provedete to v: Nastavení -> Ochrana v reálném čase, kde vypnete položku “Zapnout ochranu v reálném čase”. Tento antivir bohužel po vypnutí této funkce bude stále hlásit stav počítače “ohrožen”, ale při kontrole virů funguje zcela normálně.

Při kontrole na přítomnost virů nyní tedy počítač funguje tak, že hlavní antivir (v mém případě Norton Antivirus 2006) chrání počítač real-time ochranou a svými přídavnými antiviry (ClamWin a Microsoft Security Essentials) provádím dodatečné kontroly na přítomnost virů “již ručně”. Tyto kontroly tedy spouštím já nebo je mám naplnánovány – MSE to umožňuje. V případě kontroly počítače na přítomnost virů tedy MSE může nalézt vir. Pokud jej při pokusu o přístup k souboru odhalí i Norton Antivirus, tak MSE přístup nepovolí a nic se neděje. O viru se dozvím. A když jej Norton Antivirus nenalezne má tuto možnost MSE.

Kombinace více antivirových programů na jednom počítači je myslím přínosná a to zejména pokud nepoužíváte některý z kvalitních antivirových programů nebo řešení… Je ale samozřejmě diskutabilní, co znamená kvalitní antivirový program. I takové AVG nebo Avast! jsou myslím dobrými antiviry, i když jsou nabízeny zdarma. Nicméně takový NOD 32 je dnes obecně asi ceněn nejvíce. Já osobně bych jakýkoliv hlavní antivir kombinoval i se sekundárními (pomocnými) antiviry pro případ, že hlavní antivir virovou infekci neodhalí.


Líbí se Vám můj článek? Dejte mi Like, děkuji:

Leave a Reply