Internetový prohlížeč Opera na netbook Acer Aspire One (Linpus Linux)

Acer Aspire One A110 v Linuxové verzi má nainstalovaný internetový prohlížeč Firefox 2 verze. Pro využití dnešních nových možností je dobrou volbou upgrade Firefoxu na 3 verzi a nebo instalace některého dalšího prohlížeče. Já jsem zvolil internetový prohlížeč Opera. Zkušenosti přináším zde.

Na webové stránce Opery je vám při návštěvě nabídnuta rovnou Linuxová verze. Musím firmu Opera v tomto pochválit, protože jsou připraveny instalační balíčky hned pro několik linuxových distribucí.

Pro použití na netbooku Acer Aspire One A110 je správnou volbou distribuce Fedora (alternativou by mohla být případně i distribude RedHat), ze které vzešla upravená distribuce Linpus Linux Lite.

Instalační balíček je ve verzi RPM a má velikost 13 MB. Při instalaci na netbooku AAO jsem nepřišel k žádným problémům. Instalace proběhla opravdu bezproblémově a zvládne ji opravdu každý. Nutno je pouze nad staženým RPM souborem kliknout pravým tlačítkem myši a zvolit v kontextové nabídce volbu “Spustit pomocí Instalátoru softwaru”. Poté stačí zadat heslo administrátora a po schválení instalace je již program nainstalován.

Pokud máte na AAO aktivováno menu pravého tlačítka, program Opera tam bohužel nenajdete. Manuálně program můžete spustit přes dialogové okno “Run Program”, které vyvoláte klávesovou zkratkou ALT+F2, kdy stačí napsat příkaz “opera” a vše potvrdit (např. klávesou ENTER).

Pokud chcete pro prohlížeč Opera vytvořit odkaz v menu pravého tlačítka a třeba mít odkaz i na ploše systému je zapotřebí vytvořit soubor .desktop. Postup je velmi podobný vytvoření odkazu na webovou stránku.

V principu stačí vytvořit soubor: opera.desktop s obsahem:

[Desktop Entry]
Name=Opera
GenericName=Opera
GenericName[de]=Passwortverwaltung
GenericName[es]=Gestor de contraseñas multiplataforma
GenericName[fr]=Gestionnaire de mot de passe
Exec=opera
Icon=opera
Comment=Web browser
Comment[de]=Passwortverwaltung
Comment[es]=Gestor de contraseñas multiplataforma
Comment[fr]=Gestionnaire de mot de passe
Terminal=false
Type=Application
Categories=Network;Application;

dále je zapotřebí změnit soubor /home/user/.config/xfce4/desktop/group-app.xml. Zde si musíte vybrat jednu ze čtyř oblastí, kde chcete ikonku prohlížeče Opera umístit. Doporučuji modrou oblast s odkazy na programy spojené s připojením a internetem. Tuto “složku” naleznete s textem “blue-bk-title.png”. Zde stačí přidat text:

<app sequence=”10″>/usr/share/applications/opera.desktop</app>

kde číslo 10 je nutno zadat dle posledního nejvyššího čísla použitého v dané složce.

Následně stačí netbook restartovat a odkaz na program Opera se šikovně objeví v dané složce na ploše.


Líbí se Vám můj článek? Dejte mi Like, děkuji:

Leave a Reply